Aktualności
07.05.2019

Kia Habaniro Odpowiedź na wszystko

Kia Motors z placówkami rozsianymi po całym świecie od kilku lat ewoluuje w nowym kierunku i wchodzi w segmenty, które do tej pory były odległe od potrzeb i zainteresowań marki oraz jej klientów. A to sprowadza się również do prób otwarcia nowych niszy. Właśnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku konceptu Habaniro.

Koncept Habaniro powstał w kalifornijskim studiu koreańskiej marki. Samochód określany jest przez twórców jako ECEV (all-electric Everything Car), elektryczny samochód od wszystkiego: crossover łączący zalety kilku segmentów, maszyna do przeciskania się przez miasto, użytkowy pojazd o zacięciu sportowym, jeżdżący pokój z najnowszymi technologiami czy auto zachęcające do wyruszenia ku wszelkiego rodzaju przygodom. Tak też wygląda: duży prześwit, unoszone do góry w przeciwnych kierunkach drzwi, oblana czerwienią kabina dla czterech osób plus cyfrowe wyświetlacze z różnymi możliwościami interakcji, jak sterowanie wzrokiem, oraz systemy sztucznej inteligencji, uczące się upodobań pasażerów (Real-time Emotion Adaptive Driving), monitorujące otoczenie i sterujące funkcjami jazdy automatyzowanej i autonomicznej.

Kia Habaniro

Habaniro mierzy 4,43 metra długości przy rozstawie osi 283 centymetrów i porusza się na kołach z felgami o średnicy 20 cali. Na pokładzie auta znalazł się między innymi układ klimatyzacji i wymiany powietrza Perimeter Ventilation System, system nawigacji z elementami rzeczywistości rozszerzonej, szerokokątny wyświetlacz w miejscu lusterka wstecznego, system rozrywkowy wykorzystujący jako wyświetlacz całą przednią szybę oraz akrylowy panel dotykowy na całej szerokości deski rozdzielczej z haptycznym systemem Sensory Light Feedback. Dla konceptu przewidziano również systemy jazdy autonomicznej piątego poziomu, co oznacza, że w określonych warunkach maszyna nie potrzebuje kierowcy w ogóle.

Kia Habaniro

Amerykański koncept Kii jest elektryczny, oczywiście. Samochód wykorzystywać ma układ napędu obu osi e-AWD z dwoma silnikami elektrycznymi, jednym z przodu i drugim z tyłu. Marka deklaruje obecność baterii w towarzystwie najnowszych technologii oraz zasięg przeszło 480 kilometrów. Koncepty pokroju Habaniro są dalekie od produkcji seryjnej, ale Kia zapewnia, że obecne w nim elementy stylistyczne i nowe technologie są tym, czego możemy spodziewać się w przyszłości, obserwując aktualne trendy.

Skomentuj na forumUdostępnij