Aktualności

Genesis X Gran Racer Vision Gran Turismo

Marka Genesis, która w ostatnim czasie coraz mocniej wiązana jest z samochodami sportowymi, a nawet hybrydowym ścigaczem na długodystansowe mistrzostwa świata, pokazała swój kolejny projekt z wirtualnej serii Vision Gran Turismo. Jest nim wizja wyścigowego coupe X Gran Racer, które mogłoby powstać w niedalekiej przyszłości.

Dla przypomnienia: pod szyldem Vision Gran Turismo kryją się realizowane od kilkunastu lat koncepty, które trafiają do serii gier Gran Turismo na konsole PlayStation. Tylko niektóre z nich budowane są jako modele w pełnej skali, a tylko pojedyncze przypadki owocują jeżdżącymi samochodami. Najnowszym projektem przygotowanym z myślą o wirtualnym świecie jest Genesis X Gran Racer Vision Gran Turismo, który bazuje na pokazanym w ubiegłym roku koncepcie X Gran Berlinetta. To już czwarty Genesis wymyślony specjalnie na potrzeby gier Gran Turismo. Samochód zadebiutował na salonie samochodowym w Busan w Korei Południowej, na który przygotowano również pokazany już wcześniej w tym roku koncept Neolun i przeprojektowaną, wydłużoną limuzynę Electrified G80 o napędzie elektrycznym.

Zdjęcie Genesis X Gran Racer Vision Gran Turismo

X Gran Racer VGT ma być hybrydowym ścigaczem zbudowanym na lekkiej platformie z włókien węglowych z częściowo odsłoniętymi elementami strukturalnymi oraz hybrydowym napędem obu osi. Maszyna miałaby być napędzana spalinowym, umieszczonym centralnie V6 z rodziny Lambda II ze sprężarką napędzaną silnikiem elektrycznym oraz dodatkowym silnikiem elektrycznym pracującym na przedniej osi. Motor spalinowy miałby generować około 880 koni mechanicznych oraz 1070 niutonometrów i kręcić się aż do dziesięciu tysięcy obrotów na minutę. Silnik elektryczny miałby dawać z siebie około 680 koni mechanicznych oraz 305 niutonometrów. Maksymalna moc układu napędowego dochodzić ma aż do 1560 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy ma sięgać 1425 niutonometrów.

Zdjęcie Genesis X Gran Racer Vision Gran Turismo

Najnowszy koncept Genesisa, luksusowej marki koncernu Hyundai'a, jest częścią programu Magma, w ramach którego firma szykuje się do wejścia w niszę samochodów sportowych. W ostatnim czasie w tym właśnie kierunku poszły koncepty elektrycznych modeli GV60 Magma oraz G80 EV Magma ze zmodyfikowanym podwoziem, karoserią i wnętrzem. Marki Hyundai i Genesis w ostatnich tygodniach coraz częściej pojawiają się również w kontekście wyścigowych, długodystansowych mistrzostw świata, w ramach których wydłużono niedawno okres panowania prototypów grupy Hypercar do najmniej do końca 2029 roku. Taka perspektywa czasowa miałaby zachęcić koreańskiego producenta do przygotowania wyścigowego prototypu według regulacji Le Mans Daytona h. Oficjalnie jednak nic jeszcze nie potwierdzono.

Skomentuj na forumUdostępnij