Kodiak F1

1983
Zdjęcie Kodiak F1

Pod marką Kodiak kryje się ambitne przedsięwzięcie, które miało dać światu skrzydlate super coupe, stanowiące poważną alternatywę dla modeli Ferrari, Lamborghini czy Porsche. Cały plan wprowadził w ruch Mladen Mitrovic, właściciel działającego do dziś Speed & Sport, firmy produkującej miękkie dachy do kabrioletów i wykładziny, od Garbusa po Ferrari. W latach osiemdziesiątych wylansował Kodiaka F1.

Niemiecką maszynę zbudowano wokół rurowej, przestrzennej ramy i odziano w karoserię wykonaną z materiałów kompozytowych (Kevlar, włókna węglowe). Drzwi były unoszone do góry na wzór Mercedes-Benza 300 SL, a przednie reflektory chowane. Bogate wyposażenie seryjne miało obejmować między innymi zestaw nagłośnienia 2-osobowej kabiny przy pomocy aż 22 głośników.

Za plecami kierowcy i pasażera upchnięto silnik V8 prosto z Corvette, połączony z automatyczną skrzynią biegów. Motor o pojemności 5,4 litrów miał produkować od 320 do 340 koni mechanicznych, co wystarczyłoby na spędzenie dnia z prędkościami sięgającymi, w zależności od przekładni głównej od 270 do 315 kilometrów na godzinę. Rozpędzenie się do 100 km/h trwało około pięciu sekund.

W planach było również zastosowanie widlastych ósemek od Mercedes-Benza o pojemności 5,6 litrów w 240-konnej formie fabrycznej oraz wersji podrasowanej przez AMG. W tym ostatnim wariancie Kodiak miał dysponować mocą dochodzącą do 380 koni mechanicznych. Ofercę miała zamykać 6-litrowa jednostka Mercedes-Benza o mocy około 550 KM, która przy masie zaledwie 1,1 tony pozwalałaby na przekroczenie 200 km/h w niecałe dziesięć sekund.

Coupe F1 miało trafić do sprzedaży w połowie lat osiemdziesiątych, ale do tego nigdy nie doszło. Po roku 1987 projekt upadł i Speed & Sport skupiło się ponownie na tym, co robiło najlepiej. Zbudowano najprawdopodobniej tylko dwa egzemplarze Kodiaka F1, pierwszy pokazano na salonie samochodowym we Frankfurcie w 1983 roku.

Tekst: Przemysław Rosołowski

Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 2 Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 3 Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 4 Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 5 Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 6 Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 7 Zdjęcie Kodiak F1 - zdjęcie 8