Aktualności

Pininfarina Andrea Pininfarina nie żyje

Dziś rano w wieku 51 lat zmarł Andrea Pininfarina, prezydent włoskiego studia stylistycznego i producenta samochodów założonego przez jego dziadka w 1930 roku. Pininfarina, jadąc do pracy na skuterze Vespa, został potrącony przez samochód w pobliżu Turynu. Zginął na miejscu.

Wnuk Batisty "Pinin" Fariny w 1982 roku ukończył Politechnikę Turyńską po czym podjął pracę w USA. W szeregi rodzinnej firmy wstąpił już rok później. W 1987 roku został współzarządzającym Pininfariną, w 1994 roku awansował na stanowisko dyrektora zarządzającego a od 2001 roku piastował najwyższą pozycję, CEO (chief executive officer).

Za życia Andrei Pininfariny firma zaprojektowała i produkowała szereg nadwozi dla takich koncernów jak Ferrari, Maserati, Alfa Romeo i Peugeot. Wśród nich znalazły się również samochody budowane na specjalne zamówienia Sułtana Brunei a w ostatnim czasie Ferrari P4/5 (poniżej) z indywidualnym nadwoziem na bazie modelu Enzo zamówione przez Amerykanina Jamesa Glickenhausa.

Andrea Pininfarina i Ferrari P4/5

W 2005 roku Pininfarina został odznaczony tytułem "Cavaliere al Merito del Lavoro" ("Rycerz Pracy"), najwyższym odznaczeniem państwowym za zasługi w rozwoju przemysłu włoskiego. Zostawił żonę, dwóch synów i córkę.

W tej chwili studio Pininfariny od przechodzi przez proces restrukturyzacji, która ma zmniejszyć ponoszone straty finansowe. W zeszłym roku firma straciła 115 milionów euro, ale dwa lata wcześniej tylko 22 miliony euro.

Skomentuj na forumUdostępnij