Aktualności
31.01.2013

McLaren MP4-28 Presja rodziny

Ekipa McLarena jako drugi zespół w tym roku pokazała swój nowy bolid Formuły 1. Z okazji pięćdziesiątych urodzin marki premierę auta w placówce McLaren Technology Centre w Woking poprzedziła parada historycznych, wyścigowych modeli od M8D z serii Can-Am, poprzez MP4/4 Ayrtona Senny, po F1 GTR, gwiazdę 24h Le Mans.

Nowy bolid, oznaczony jako MP4-28, to kontynuacja zeszłorocznego MP4-27. McLaren ujawnia, że najwięcej zmian zaszło w przedniej części karoserii, w kształcie profilu, przednim zawieszeniu (pull-rod) i tylnej części nadwozia. Samochód zbudowano oczywiście wokół karbonowego kadłuba, a z włókien węglowych wykonano takż nadwozie. W każdym rogu znalazły się opony Pirelli P Zero, felgi Enkei i elementy układu hamulcowego od Akebono. Z urody maszyna nic nie straciła - nos pociągnięto tak, jak rok temu jedną, płynną linią.

McLaren MP4-28

MP4-28 napędzany jest silnikiem Mercedes-Benza serii FO 108F. Ośmiocylindowa, widlasta jednostka o kącie rozwarcia 90 stopni, 32 zaworach i 2,4 litrach pojemności rozkręca się do 18 tysięcy obrotów na minutę. Zgodnie z przepisami umieszczony centralnie motor waży co najmniej 95 kilogramów i współpracuje z 60-kilowatowym systemem KERS oraz 7-stopniową skrzynią biegów z węglowym sprzęgłem, stanowiącą jednocześnie część tylnej strefy zgniotu.

McLaren MP4-28

Kierowcami McLarena będą w tym roku Jenson Button i Sergio Perez, który zastąpił Lewisa Hamiltona. Button, który w tamtym roku wygrał trzy wyścigi, przybył na miejsce w prototypie McLarena P1, a Perez, który jeździł poprzednio dla Saubera i dwa razy był na drugim miejscu, pojawił się w MP4-12C Spiderze. W sezonie 2013 McLaren będzie oczywiście celował w mistrzostwo świata. Rok temu wygrał w siedmiu wyścigach i w klasyfikacji generalnej uplasował się dopiero na trzecim miejscu.

McLaren P1 i Jenson Button

Zespół McLarena, znany obecnie jako Vodafone McLaren Mercedes, to najbardziej utytułowana ekipa w historii Formuły 1. Zakład założony w 1963 roku przez Bruce'a McLarena wygrał łącznie w 182 wyścigach, 155 razy zdobył pole position i w 151 Grand Prix wykręcił najszybsze okrążenie. Łupem McLarena padło w sumie osiem mistrzostw świata konstruktorów i dwanaście kierowców, ale prawie wszystkie w minionym stuleciu. W XXI wieku McLaren triumfował tylko w 2008 roku, gdy mistrzostwo zdobył Lewis Hamilton. Brytyjczyk jeździł wówczas bolidem MP4-23, które także nie zabrakło w porannej paradzie.

Skomentuj na forumUdostępnij