24.06.2014

ADAC Zurich 24h Rennen Tydzień przerwy

W miniony weekend, w zaledwie tydzień po 24-godzinnym wyścigu Le Mans, odbył się 24-godzinny wyścig na północnej pętli toru Nürburgring. Zawody, które dopuszczają do startu wyłącznie samochody rozmaitych klas GT, rok temu padły po raz pierwszy łupem Mercedes-Benza. W tym roku na kolejny triumf na długim dystansie liczyło przede wszystkim Audi.

W wyścigu wzięło udział pięć zespołów Audi, dysponujących ośmioma egzemplarzami coupe R8 LMS Ultra. Najlepszy z nich, zespół Phoenix Racing, wywalczył trzecie pole startowe za BMW i McLarenem. Wśród kierowców niemieckiej marki znalazł się Felix Baumgartner, który w październiku 2012 roku wykonał skok ze stratosfery z wysokości 38969 metrów. Przed samym wyścigiem demonstracyjne okrążenie Nordschleife w hybrydowym Audi R18 E-Tron Quattro wykonał Marcel Fassler, który dopiero co wygrał w 24h Le Mans.

ADAC Zurich 24h Rennen

Po obfitującym w incydenty starcie i pierwszych dwóch godzinach ścigania Audi z numerem #4 znalazło się na miejscu drugim między dwoma samochodami Mercedes-Benza. To właśnie ta maszyna walczyła o wygraną do samego końca, pokonując w ciągu całej doby 159 okrążeń i wyprzedzając o niecałe trzy minuty załogę Mercedes-Benza z numerem #1 w barwach Black Falcon. Zwycięskie auto w barwach Phoenix Racing prowadzili Christopher Haase, Christian Mamerow, Rene Rast i Markus Winkelhock, którym po raz pierwszy w historii wyścigu udało przekroczyć się cztery tysiące kilometrów (przejchali dokładnie 4035 kilometrów i 102 metry). Podium zamknął Mercedes-Benz od Rowe Racing, a w pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze dwie inne sztuki R8 (miejsce dziewiąte i dziesiąte).

Na czwartej pozycji uplasował się zespół Falken Motorsports w Porsche 911 GT3 R serii 997, na piątej Aston Martin Racing w Vantage GT3, na szóstej BMW Sports Trophy Team Schuber w Z4 GT4, na siódmej HTP Motorsport w SLS AMG GT3, a na ósmej Walkenhorst Motorport w kolejnym Z4 GT3 (wszystkie w klasie SP 9G). Na jedenastym miejscu uplasowało się Gazoo Racing w eksperymentalnym Lexusie LFA Code X klasy SP-Pro. Japońska ekipa wygrała również w grupie SP8 ze standardowym LFA, zajmując w generalce miejsce trzynaste.

Nie najlepiej w stosunku do oczekiwań wypadł nowy Nissan GT-R Nismo GT3, który w barwach Schulze Motorsport pozwolił na zajęcie 14 miejsca. McLaren MP4-12C GT3 od D&oul;rr Motorsport, który zdobył pole position, odpadł po niecałych ośmiu godzinach, drugi egzemplarz wytrzymał cztery i pół godziny dłużej. Najszybsze okrążenie w całym wyścigu zrobił McLaren z pole position: 8 minut i 19,607 sekund ze średnią prędkością 182,865 kilometrów na godzinę.