Aktualności
16.02.2017

Aston Martin AM-RB 001 Wysiłek zbiorowy

W tym tygodniu po raz pierwszy przed wielką, międzynarodową publicznością stanie AM-RB 001, zapowiedź niesamowitego hipercoupe od Aston Martina i Red Bulla. Projekt w formie rzeźby nadwozia pokazano kameralnie w Gaydon w lipcu ubiegłego roku. Teraz pojawi się dość nietypowo na wystawie Canadian International Auto Show w Toronto.

Wyjaśnienie salonowej premiery konceptu w Kanadzie na dwa tygodnie przed otwarciem najbardziej prestiżowego na świecie salonu samochodowego w Genewie pozostaje tajemnicą Aston Martina (w Toronto będzie można zobaczyć w dalszym ciągu jedynie makietę w skali 1:1, w jej sąsiedztwie stanie DB11). Zamiast skupiać się na takich mało istotnych szczegółach firma ujawniła kilka nowych informacji na temat modelu: pierwsze dane techniczne oraz najważniejszych partnerów w wiekopomnym przedsięwzięciu, oprócz Red Bull Advanced Technologies i AF Racing. Nie brakuje wśród nich niespodzianek.

Aston Martin AM-RB 001

Silnik spalinowy dla modelu AM-RB 001, który nie ma jeszcze swojej nazwy, zaprojektuje działający od końca lat pięćdziesiątych Cosworth, który zapracował na swoją renomę jednostkami napędowymi dla Formuły 1, różnego rodzaju samochodów wyścigowych, rajdowych i osobowych. Dla Aston Martina przygotowuje wolnossące, kręcące się wysoko V12 o pojemności 6,5 litrów. Z silnikiem zostanie połączona opracowana specjalnie dla tego modelu, lekka skrzynia biegów Ricardo o siedmiu przełożeniach. Stosunek mocy do masy ma sięgać 1:1.

Aston Martin AM-RB 001

Silnik spalinowy ma być wspomagany przez lekki, elektryczny układ napędowy, którego przygotowanie powierzono chorwackiemu Rimac Automobili. Młoda firma zasłynęła już elektrycznym coupe Concept_One o mocy ponad tysiąca koni mechanicznych i bateriami dla innowacyjnego modelu Regera ze stajni Koenigsegga. Bosch będzie partnerem Aston Martina i Red Bulla w temacie systemów ESP (Electronic Stability Programme), ECU (Engine Control Unit), TCU (Transmission Control Unit), a firma Wipac zadba o przednie i tylne światła w technologii LED.

Aston Martin AM-RB 001

Adrian Newey, szef techniczny Red Bull Racing: "Podobnie jak w Formule 1, zaprojektowanie, opracowanie i wyprodukowanie samochodu pokroju AM-RB 001 jest ogromnym wysiłkiem zespołowym. Aby osiągnąć wielkie cele musisz otoczyć się najlepszymi specjalistami. Doświadczenie, kreatywność, energia, pracowitość i perfekcjonizm są niezbędne na każdym etapie projektu". Astom Martin planuje wypuścić maksymalnie 150 sztuk drogowej wersji swojego hipercoupe, wliczając prototypy. Dodatkowo powstać ma 25 samochodów do jazdy wyłącznie po torach wyścigowych. Pierwsi właściciele mają otrzymać swoje auta w 2019 roku.

Skomentuj na forumUdostępnij