Aktualności
02.12.2017

Chevrolet Corvette ZR1 Convertible Odmienny stan skupienia

Niecałe trzy tygodnie temu w Dubaju zadebiutowało zupełnie nowe, ekstremalne Corvette typu ZR1, najmocniejszy, drogowy model w historii Chevroleta. Nietypowe miejsce na światową premierę amerykańskiego coupe wybrano nie bez powodu. Jednym z nich była premiera tegorocznej wystawy w Los Angeles: pierwsze od dekad ZR1 z otwartą karoserią!

Zupełnie nowe Corvette ZR1 Convertible jest pierwszym kabrioletem typu ZR1 od czasu pierwszego ZR1 z modelu rocznikowego 1970. Kabriolet wyposażono w automatycznie składany i rozkładany dach, który można aktywować przy prędkościach do 50 km/h. Chevrolet utrzymuje, że w porównaniu do coupe zmieniono tylko niektóre elementy strukturalne oraz położenie zaczepów pasów bezpieczeństwa. Maszyna zbudowana na aluminiowej platformie przytyła tylko o niecałe 27 kilogramów w porównaniu do ZR1 z zamkniętą karoserią.

Chevrolet Corvette ZR1 Convertible

Pod przednią maską z węglowym środkiem pracuje w ZR1 przygotowana tylko dla tego modelu widlasta ósemka typu LT5 o pojemności 6,2 litrów z 2,65-litrową sprężarką Eaton większą o ponad połowę od tej z 659-konnego Corvette Z06, nowymi systemami chłodzenia (w samochodzie zainstalowano w sumie aż trzynaście chłodnic), suchą miską olejową i pierwszym systemem podwójnego wtrysku General Motors (wtrysk bezpośredni i uzupełniający wtrysk do kolektora dolotowego). Z silnika wyduszono aż 765 koni mechanicznych i 969 niutonometrów! Tak mocnego Corvette na rynku jeszcze nie było. Napęd przenoszony jest tylko na tylne koła poprzez ręczną skrzynię o siedmiu biegach lub 8-stopniowy automat (to pierwsze ZR1 z automatem).

Chevrolet Corvette ZR1 Convertible

Kliencji będą mieli do wyboru m.in. różne pakiety aerodynamiczne, różne ustawienia zawieszenia oraz ogumienie łącznie z oponami Michelin Pilot Sport Cup 2. Wstępne testy wykazały, że nowe ZR1 z automatyczną skrzynią biegów będzie rozpędzać się do 60 mil na godzinę w czasie niespełna trzech sekund i pokonywać ćwiartkę mili w niecałe 11 sekund. Kabriolet ZR1 na rynku amerykańskim kosztować ma niecałe 124 tysiące dolarów (nie wliczając podatków i innych opłat), a coupe wyceniono na prawie 120 tysięcy dolarów - obecnie to równowartość 440/425 tysięcy złotych. Nowe Corvette ZR1 w obu wersjach nadwoziowych można oglądać na żywo do 10 grudnia na wystawie Los Angeles Auto Show.

Skomentuj na forumUdostępnij