Aktualności
16.01.2021

Renault 5 Prototype Nowa fala

Renault ogłosił swoje plany na nadchodzące pięć lat. To mała rewolucja pod hasłem Renaulution, która sprowadza się do kilkunastu nowych modeli o napędzie hybrydowym lub wyłącznie elektrycznym. To, czego można spodziewać się po ofercie francuskiej marki w najbliższej przyszłości, już teraz prezentuje koncept nowej "Piątki".

Renault zapowiada, że do roku 2025 wprowadzi do sprzedaży czternaście nowych modeli, z których siedem będzie korzystać z elektrycznych układów napędowych, siedem będzie kwalifikować się do segmentów C/D. Wszystkie nowe Renaulty mają być hybrydowe lub elektryczne, mówi się również o inwestycjach w napędy wodorowe. Francuska marka oferuje elektryczne auta już od ponad dziesięciu lat, w ciągu których w Europie sprzedała ponad 300 tysięcy tego typu samochodów (obecnie to więcej, niż jakakolwiek inna marka, ale konkurencja oczywiście nie śpi). Dodatkowo od 2022 roku auta Renaulta mają być oferowane z nowym systemem multimedialnym My Link ze zintegrowanymi usługami Google.

Renault 5 Prototype

Zwiastunem nadciągających nowości jest koncept Renaulta 5 zupełnie nowej generacji. "Piątka" to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych modeli w historii marki. R5 pierwszej generacji przyszło na świat na początku lat siedemdziesiątych, a produkcja drugiej generacji zakończyła się w 1996 roku, kiedy to na rynku na dobre było już zadomowione Clio. Renault 5 okazał się tak wszechstronny, że doczekał się gruntownie zmodyfikowanej wersji sportowej, która doczekała się starcia z grupą B i siał postrach w turbodoładowanym formacie z silnikiem umieszczonym centralnie.

Renault 5 Prototype

Premierowy Renault 5 Prototype to zapowiedzieć elektrycznego malucha, który ma ambicję podboju całego kontynentu. Auto w oczywisty sposób nawiązuje do oryginalnego modelu, a jego nowoczesne akcenty to przede wszystkim wybór materiałów wykończeniowych zainspirowanych światem elektroniki, mebli i sportu. Razem z planami marki Renault ogłoszono również plany odnośnie innych marek będących w grupie: do roku 2025 produkujące sportowe auta Alpine ma przestawić się wyłącznie na elektryczne układy napędowe, a rumuńska Dacia połączy siły z rosyjską Ładą, czego efektem będzie między innymi zupełnie nowa Niva oraz duży SUV, pozycjonowany powyżej Dacii Duster, którego zwiastunem jest koncept Dacia Bigster.

Skomentuj na forumUdostępnij