Aktualności
16.12.2008

Subaru Word Rally Team Pożegnanie z WRC

WRC is dead - tak pokrótce można stwierdzić po usłyszeniu informacji, które nadeszły dzisiaj z Japonii. Koncern Fuji Heavy Industries, właściciel marki Subaru ogłosił, że w 2009 roku firma rezygnuje z udziału w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Powód łatwy do przewidzenia – kryzys finansowy, przez który z rajdów odpadło już Suzuki, z Formuły 1 Honda, a amerykańskiemu ALMS podziękowało Audi.

Subaru to prawdziwa legenda światowych rajdów, marka która była obecna na oesach od przeszło 20 lat, marka jednoznacznie kojarzona z rajdami, ba, można śmiało powiedzieć, że same rajdy były kojarzone z Subaru. Niebieska Impreza na złotych felgach to marzenie każdego fana motoryzacji. Subaru wykreowało takich mistrzów jak Colin McRae, Richard Burns oraz Petter Solberg, zdobywców mistrzowskiego tytułu. Za kółkiem niebieskich imprez zasiadali także Juha Kankkunen, Carlos Sainz czy Tommi Mäkinen. Oprócz trzech tytułów indywidualnych (1995, 2001, 2003) Subaru zdobyło także trzy mistrzostwa konstruktorów w latach 1995-1997, japońska marka jest także głównym twórcą formuły WRC.

Subaru Impreza WRC

Jak będą wyglądać rajdy bez Subaru Word Rally Team? Trudno to sobie wyobrazić, miejmy nadzieję, że zmiany regulaminowe, zastępujące WRC samochodami S2000, które wejdą w życie w 2010 roku umożliwią powrót do mistrzostw świata wielu firmom, także Subaru. Szefostwo koncernu Fuji Heavy Industries nie wyklucza powrotu Subaru do WRC, jednak bez żadnych szczegółów. Oby 2009 rok, w którym o mistrzostwo świata powalczą tylko Citroen i Ford, był tylko rokiem przejściowym.

Pomimo wycofania się fabrycznego teamu, Subaru oraz firma Prodrive będą nadal dostarczać samochody dla prywatnych zespołów, stąd nie ma ryzyka, że Subaru całkowicie znikną z rajdowych tras.

Skomentuj na forumUdostępnij