Aktualności
13.10.2022

Alpine Alpenglow Alchemia natury

W ciągu kilka lat od powrotu do żywych Alpine ma się dobrze jak nigdy. Produkuje kilka wariantów osobowego i torowego coupe A110, występuje w roli konstruktora w Formule 1, znajduje się wśród topowych marek długodystansowych mistrzostw świata i kontynuuje dzieło oddziału Renault Sport. Dziś przyszłość marki ucieleśnia koncept Alpenglow.

Alpenglow to jedna z premier tegorocznego salonu samochodowego w Paryżu. Wystawa w stolicy Francji, która tradycyjnie odbywała się co dwa lata na przemian z wystawą we Frankfurcie, ostatni raz otworzyła się jesienią 2018 roku. W tym roku będzie otwarta dla zwiedzających od siedemnastego do dwudziestego trzeciego października. Na miejscu zabraknie dziesiątek producentów z Europy i innych części świata, ale w tej grupie nie znajdzie się Alpine. Marka należąca do Renaulta przyprowadzi nowe A110 R, limitowane A110 Tour de Corse 75 oraz naszego głównego bohatera, koncept Alpenglow, który przyciąga oko przezroczystymi panelami karoserii, futurystycznymi światłami i wąską kabiną na środku płaskiej sylwetki.

Zdjęcie Alpine Alpenglow

Nazwa Alpenglow wzięła się od górskiego zjawiska optycznego, które może zachodzić podczas zachodu oraz wschodu Słońca i wiąże się z odbiciem światła słonecznego, które pokrywa obiekty na horyzoncie - ze szczególnym wskazaniem na górskie szczyty - czerwienią. Koncept Alpenglow mieni się błękitem i czerwienią i przestawia jako jednoosobowa, supersportowa maszyna o innowacyjnym napędzie. Alpine chwali się wykorzystaniem wodorowego układu napędowego (zbiorniki z wodorem umieszczone są po bokach kierowcy), którego efektem ubocznym jest głównie... wydzielanie wody, która będzie opuszczała wydech w postaci pary wodnej. Wydech? Tak! Apline mówi o silniku spalinowym na wodór. Niestety szczegółów technicznych nie zdradza.

Zdjęcie Alpine Alpenglow

Koncept francuskiej marki najwyraźniej czerpie pełnymi garściami z wirtualnych konceptów Vision Gran Turismo, a także samochodów zbudowanych przez konkurencję. Alpenglow ma przecierać drogę zupełnie nowym samochodom Alpine i wyścigowym planom marki. Już teraz Francuzi zapowiadają trzy zupełnie nowe samochody osobowe o napędzie elektrycznym: następcę spalinowego A110, crossovera o nazwie GT X-Over oraz małego hatchbacka. W pewnym stopniu - ogólny kształt, projekt świateł - konceptem Alpenglow będzie inspirowany również zupełnie nowy ścigacz Alpine na mistrzostwa świata World Endurance Championship. Obecnie Alpine operuje w WEC maszyną bazującą na starym prototypie klasy LMP1, ale na sezon 2024 przygotowuje nową maszynę, hybrydowy prototyp klasy LMDh na podwoziu Oreca.

Skomentuj na forumUdostępnij