Aktualności
11.11.2022

Volvo EX90 Wysokie standardy

Volvo otwiera nowy rozdział w swojej 95-letniej historii i prezentuje pierwszy, całkowicie elektryczny model z serii EX. Jest nim duży, siedmioosobowy SUV o oznaczeniu EX90, który wyznacza decydujący kurs na w pełni elektryczną przyszłość szwedzkiej marki i podnosi jej standardy w zakresie bezpieczeństwa oraz zrównoważonego stylu życia.

Zupełnie nowe EX90, które miało swoją premierę w Sztokholmie, to jeden z największych, najbardziej luksusowych i najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli w ofercie Volvo. To również zdecydowany krok marki w kierunku zmiany swojej oferty wyłącznie na samochody elektryczne, które mają stanowić 100% jej katalogu począwszy od roku 2030. Ma to być również najbezpieczniejszy model w dotychczasowej historii marki. Zadbają o to czujniki monitorujące samopoczucie kierowcy i pasażerów oraz otoczenie i komputery oraz oprogramowanie na platformie Nvidia Drive, które będzie można aktualizować zdalnie.

Zdjęcie Volvo EX90

Do XE90 trafią systemy multimedialne oparte o platformę Unreal Engine, wykorzystywaną m.in. do produkcji najnowocześniejszych gier komputerowych, oraz systemy informacyjno-rozrywkowe od Google. Auto będzie również kompatybilne z Apple CarPlay, a wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, będzie łączyć się z Internetem w technologii 5G. Volvo przygotowało również integrację ze smartfonami, które będzie można wykorzystywać jako kluczyk do samochodu. Bazowe EX90 Twin Motor będzie napędzane dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy do 402 koni mechanicznych, które pozwolą na rozpędzenie się do setki w 5,9 sekundy. Na szukających większej mocy czekać będzie wersja Performance.

Zdjęcie Volvo EX90

XE90 Performance będzie legitymować się maksymalną mocą 517 koni mechanicznych i momentem obrotowym 910 niutonometrów. Sprint od zera do setki zajmie tylko 4,9 sekundy. W obu wersjach napędowych pracować będą akumulatory i pojemności 111 kWh, które mają zapewnić zasięg do około 580 kilometrów. Ładowanie akumulatorów od 10 do 80 procent ma trwać w najlepszym przypadku poniżej 30 minut. Od przyszłego roku nowy model będzie produkowany w USA, a później także w Chinach. Każde EX90 ma zawierać około 15% stali pochodzącej z recyklingu, 25% aluminium pochodzącego z recyklingu, a także 48 kilogramów tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych z recyklingu. Ceny: od 480 tysięcy złotych za EX90 Twin Motor do 500 tysięcy złotych za EX90 Performance. Skorzystanie z wszystkim opcji wyposażenia dodatkowego podniesie cenę EX90 do 580 tysięcy złotych. Auto można zamawiać przez Internet.

Skomentuj na forumUdostępnij