Aktualności
12.04.2013

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse World Record Car

Tydzień temu Guinness skreślił rekord Veyrona Super Sport jako samochodu seryjnego, ponieważ modele sprzedawane klientom ograniczone były fabrycznie do 415 km/h. SSC pochwaliło się już przywróceniem rekordu w ich ręce, a na nowy poluje od dawna Hennessey. Bugatti tymczasem robi swoje, tym razem bez Guinnessa.

Nowy rekord ustanowiony przez markę z siedzibą we Francji dotyczy prędkości maksymalnej kabrioletu, czyli samochodu pozbawionego dachu. Do jego ustanowienia posłużył Veyron Grand Sport Vitesse, którego 8-litrowy silnik W16 produkuje 1200 koni mechanicznych i 1500 niutonometrów, posyłanych na wszystkie cztery koła. Według obietnic producenta ważąca dwie tony maszyna rozwija 100 km/h w czasie zaledwie 2,6 sekund i rozpędza się do elektronicznie ograniczonej prędkości maksymalnej 415 km/h.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse World Record Car

Próbę pobicia rekordu prędkości kabrioletów przeprowadzono 6 kwietnia na torze testowym Ehra-Lessien pod okiem przedstawicieli niemieckiej inspekcji transportu drogowego TÜV. Za kierownicą Vitesse pod gołym niebem zasiadł Anthony Liu, chiński kierowca wyścigowy. Gdy Vitesse wchodził na rynek producent szacował jego możliwości bez dachu na skromne 375 km/h. W rzeczywistości podczas przejazdu w jedną stronę rozwinięto rekordowe 408,84 km/h!

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse World Record Car

Egzemplarz, w którym ustanowiono rekord pokryto czarnym lakierem, z którym kontrastują pomarańczowe pasy - barwy podobne do Veyrona Super Sport World Record Edition. W takim samym malowaniu powstanie tylko osiem sztuk Vitesse o dodatkowym oznaczeniu WRC - World Record Car. Każda sztuka będzie kosztowała 1,99 miliona euro plus podatki (obecnie 8,2 miliony złotych). Samochód zadebiutuje w przyszłym tygodniu na salonie samochodowym w Szanghaju.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse World Record Car

Wynik Vitesse WRC jest już trzecim rekordem prędkości maksymalnej samochodu drogowego w wykonaniu Bugatti w ostatniej dekadzie. Pierwszy, 1001-konny Veyron podczas testów w kwietniu 2005 roku rozpędził się do 408,47 km/h. Veyron Super Sport w czerwcu 2010 roku w obecności przedstawicieli Księgi Rekordów Guinnessa uzyskał w dwóch przejazdach średnią 431,072 km/h. W szybszej rundzie rozwinął prędkość aż 434,2 km/h!

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse World Record Car

Dotychczas Veyron został strącony z tronu tylko raz. Amerykańskie SSC Ultimate Aero o mocy prawie 1200 KM we wrześniu 2007 uzyskało w dwóch przejazdach średnią 412,3 km/h (w szybszym 414,31 km/h). Innych chętnych oczywiście nie brakuje: angielski Keating TKR w październiku 2009 roku w pojedynczym przejeździe uzyskał 418,6 km/h, a w lutym tego roku Hennessey Venom GT w jednym kierunku wyciągnął 427,6 km/h. Swoje możliwości chętnie sprawdziłby także Koenigsegg, który kondycję Agery R ocenia nawet na 440 km/h.

Skomentuj na forumUdostępnij