Aktualności
22.01.2014

Bentley Mulsanne Birkin Dystyngowany gość

Bentley przygotował dla europejskich klientów nową, limitowaną edycję limuzyny Mulsanne. Tym razem chodzi nie tylko o luksusowe materiały, nowe kroje i kolory, bogatsze wyposażenie i detale, ale także ukłon w stronę jednej z najważniejszych postaci w historii firmy. O ukłon w stronę Tima Birkina.

Sir Henry Ralph Stanley "Tim" Birkin należał do legendarnych Chłopców Bentley'a, którzy ścigali się w samochodach angielskiej marki w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Birkin zapisał się w historii przede wszystkim występami na pętli Brooklands i doprowadzeniem do produkcji Bentley'ów ze sprężarkami, słynnych Blowerów. Najabrdziej znany pojazd Anglika to jednoosobowy 4.5-Litre Birkin Blower, który w 2012 roku sprzedał się na aukcji za 4,5 miliony funtów.

Bentley Mulsanne Birkin

Współczesny Mulsanne Birkin to odpowiedź na pytanie o to, co Birkin mógłby wyciągnąć z obecnej oferty marki. Wygląda na to, że miałby być wyjątkowo powściągliwy: auto zdobią nowe lakiery karoserii, 21-calowe felgi o nowym wzorze ramion, tabliczki znamionowe z numerem egzemplarza oraz logotypy marki z efektem trójwymiarowości, wszyte w zagłówki. Standardem są pakiety Mulliner Driving Specification (m.in. tryb jazdy "Sport") oraz Entertainment Specification (m.in. 8-calowe ekrany LCD dla obu pasażerów z tyłu z odtwarzaczem DVD, punktem Wi-Fi i nagłośnieniem firmy Naim).

Bentley Mulsanne Birkin

Zmian natury czysto technicznej nie ma. Mierzący 5,58 metrów długości Mulsanne połyka kolejne kilometry dzięki podwójnie doładowanej jednostce V8 o pojemności 6,75 litrów, która wypluwa 512 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy sięga aż 1020 niutonometrów, co przydaje się przy masie 2685 kilogramów, która katapultowana jest od zera do stu kilometrów na godzinę w czasie tylko 5,3 sekund. Prędkość maksymalna, ograniczona tylko prawami fizyki i siłą instynktu samozachowawczego kierowcy, sięga 296 km/h.

Bentley Mulsanne Birkin

Bentley Mulsanne Birkin będzie dostępny w zaledwie 22 egzemplarzach i tylko na terenie Europy. Samochód będzie oferowany w dwóch kolorach podstawowych, Ghost White i Damson oraz w połączeniu Fountain Blue (zderzaki, nadkola, drzwi) i Dark Sapphire (pas środkowy od grilla po klapę bagażnika). Oprócz samochodu otrzymamy numerowany, wykonany ręcznie, trzyczęściowy zestaw bagażowy, dobrany kolorystycznie do wnętrza pojazdu. Cena auta? W takim momencie w pełni wystarczy wiedza, że już zwykły Muslanne kosztuje w przeliczeniu co najmniej 1,1 miliona złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij