Aktualności
23.02.2016

Williams FW38 Rodzinny interes

Od dwóch lat zespół Williamsa jest jednym z najsilniejszych w Formule 1, a jego zawodnicy zdobywają regularnie punkty i kończą wyścigi bardzo blisko podium lub bezpośrednio na podium. Korzenie przedsiębiorstwa sięgają roku 1966 i założenia Frank Williams Racing Cars, a jego współczesną historię będzie pisać nowy bolid o oznaczeniu FW38.

Na czele zespołu stoi obecnie sam sir Frank Williams, który w kwietniu będzie obchodził swoje 74 urodziny oraz jego córka, Claire Williams. Zespół rozpoczął XXI stulecie od partnerstwa z BMW, którego silniki przypieczętowały dwa tytuły wicemistrzowskie, a od roku 2014 znalazł się ponownie w czołówce dzięki przesiadce na jednostki napędowe opracowane przez Mercedesa. Nie inaczej będzie w tym roku: w bolidach z Grove znajdą się układy PU106C od Mercedesa, na które skusiło się również Manor Racing i Force India.

Williams FW38

Dzisiejsza Formuła 1 jest formułą rządzoną przez turbodoładowanie i układy odzyskiwania energii. Każdy bolid musi być zasilany benzynowymi silnikami V6 o pojemności 1,6 litra z jedną turbosprężarką, które zespolone są z ośmiostopniowymi skrzyniami biegów oraz systemami odzyskiwania energii kinetycznej i cieplnej. Dodatkowa energia pozwala na dozowanie zastrzyków dodatkowej mocy w postaci maksymalnie 163 koni mechanicznych. W tym roku wszystkie hybrydy dzięki zmianom przepisów w obrębie układu wydechowego mają być wyraźnie głośniejsze od zeszłorocznych.

Williams FW38

U Williamsa, który ma w dorobku dziewięć tytułów mistrza świata wśród konstruktorów i siedem kierowców, będą jeździć 34-letni Felipe Massa z Brazylii i 26-letni Valtteri Bottas z Finlandii. Obaj startowali w Williamsie również w dwóch minionych sezonach, w których brytyjska formacja zajęła dwa z rzędu trzecie miejsce w tabeli konstruktorów. Massę w sezonie 2015 oglądaliśmy dwa razy na podium, a w tabeli kierowców uplasował się na pozycji szóstej. Bottas także dwa razy odwiedził podium i na koniec sezonu był piąty.

Skomentuj na forumUdostępnij