Aktualności
05.03.2016

Morgan 4/4 80th Anniversary

W tym roku mija dokładnie osiemdziesiąt lat od premiery modelu 4/4 ze stajni Morgana, który zadebiutował w 1936 roku na wystawie w Londynie. Samochód figuruje w ofercie marki nieprzerwanie od ośmiu dziesięcioleci, co czyni go pod tym względem niekwestionowanym rekordzistą. Okrągła rocznica to okazja do wypuszczenia specjalnej, limitowanej wersji roadstera.

Pokazany przed drugą wojną światową 4/4 był pierwszym samochodem Morgana z czterema kołami, który trafił do masowej produkcji i otworzył tym samym nowy rozdział w historii działającej od 1910 roku firmy. Tegoroczny 4/4 80th Anniversary upodabnia się do swojego pradziadka w środku i na zewnątrz. Roadster otrzymał m.in. starodawne felgi z mosiężnymi nakrętkami, mosiężne detale wnętrza, okolicznościowe logotypy na karoserii, zapinaną skórzanymi pasami maskę silnika, wełniany dach oraz zegary Smiths w przedwojennym stylu.

Morgan 4/4 80th Anniversary

Urodzinowy roadster będzie wykorzystywał 1,6-litrowy, czterocylindrowy silnik typu Sigma z katalogu Forda, który umieszczono z przodu zespolono z ręczną przekładnią Mazdy o pięciu przełożeniach, przenoszącą napęd na tylną oś. Jednostka w typowym 4/4 dostarcza 111 koni mechanicznych oraz 131 niutonometrów, które przypadają na masę nie przekraczającą 800 kilogramów (na sucho). Budowany na stalowym podwoziu samochód o długości 401 centymetrów może rozwinąć 100 km/h w czasie ośmiu sekund i rozpędzić się maksymalnie do 185 kilometrów na godzinę.

Morgan 4/4 80th Anniversary

Morgan 4/4 80th Anniversary będzie dostępny w trzech kolorach nadwozia, w których oferowany był oryginalny 4/4 z roku 1936. Będą to odcienie zieleni, czerwieni i błękitu: Almond Green, Saxe Blue oraz Dark Red. Ręcznie budowane auto zostanie wyprodukowane w ilości ograniczonej do osiemdziesięciu numerowanych egzemplarzy. Model, nie wliczając podatków, został wyceniony na brytyjskim rynku na 33,33 tysiące funtów. Według aktualnych kursów walut to prawie 185 tysięcy złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij