Aktualności
16.12.2016

Lucid Air Oczyszczanie powietrza

Lucid Motors po kilku miesiącach enigmatycznych zapowiedzi i tygodniach wożenia się zamaskowanymi prototypami po Kaliforni ujawniło swój pierwszy model w pełnej krasie. Jest nim elektryczna, luksusowa limuzyna o nazwie Air, którą, o ile tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem, od wejścia do produkcji seryjnej dzielą tylko dwa lata.

Lucid Motors, znane wcześniej jako Atieva, działa od 2007 roku. Za firmą z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii stoją przede wszystkim chińscy inwestorzy, w tym LeEco, które pokazało w tym roku koncept własnego, elektrycznego auta oraz inżynierowie, którzy wcześniej pracowali dla Tesla Motors czy Mazdy. Lucid Motors wykorzystywać będzie nowoczesne baterie litowo-jonowe od Samsung SDI, nad którymi prace trwają od samego początku działalności firmy. Przygotowanie pierwszego samochodu rozpoczęto w roku 2014.

Lucid Air

Lucid Air (dosłownie "przejrzyste powietrze"), zapowiedź pierwszego modelu marki, to duża limuzyna dla czterech osób z autorskim, elektrycznym układem napędowym, którego moc może dochodzić do tysiąca koni mechanicznych. Baterie, które przygotowywane są od blisko dekady, mają zapewnić zasięg dochodzący do 645 kilometrów i niespotykane dotąd możliwości szybkiego, powtarzalnego ładowania. Auto ma być wyposażone między innymi w systemy jazdy autonomicznej oraz adaptacyjne, pneumatyczne zawieszenie z układem odzyskiwania energii kinetycznej.

Lucid Air

Lucid Motos zbiera już zapisy na pierwsze egzemplarze modelu Air, który w najbogatszych wersjach wyposażenia ma kosztować co najmniej sto tysięcy dolarów (przeszło 420 tysięcy złotych). Samochód ma być produkowany od końca 2018 roku w nowej fabryce, która stanie w miejscowości Casa Grande w stanie Arizona. Budowa fabryki ma zostać rozpoczęta w pierwszej połowie przyszłego roku. Do roku 2022 na miejscu ma pracować na pełnym etacie ponad dwa tysiące osób, a w ofercie Lucid mają znaleźć się kolejne modele w cenie około 65 tysięcy dolarów.

Skomentuj na forumUdostępnij