Aktualności
08.10.2022

Opel Astra GSe Witajcie zakręty

Samochody o sportowym zacięciu nie są tym, co kojarzy się w pierwszej kolejności z marką Opel. Ani w drugiej. Ale to może się wkrótce zmienić. Niemieckie przedsiębiorstwo, które od pięciu lat należy do grupy PSA, a obecnie Stellantis, zamierza zmienić swój wizerunek. Zmiany zaczyna od modelu Astra w wersji GSe.

Model Astra obecny jest w ofercie Opla, a także bliźniaczego Vauxhalla na wyspach brytyjskich, od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zastąpił Kadetta. Ofertę marki zamykał wtedy usportowiony model GSi, w którym pracował 2-litrowy silnik o mocy około 150 koni mechanicznych. Dziś jego dzieło kontynuuje zupełnie nowa Astra GSe. Zmiana ostatniej litery w nazwie oznacza, że nowy kompakt jest zelektryfikowany: to hybryda typu plug-in. To również ukłon w stronę coupe Monza GSE z lat osiemdziesiątych, które dostało 3-litrowy silnik o mocy około 180 KM. W przyszłości można spodziewać się również innych modeli pod szyldem GSe. Sportowa Astra debiutuje od razu jako hatchback oraz kombi Sports Tourer.

Zdjęcie Opel Astra GSe

Astra szóstej generacji, która zadebiutowała w ubiegłym roku, technologicznie spokrewniona jest w ramach koncernu Stellantis z takimi samochodami, jak Peugeot 308, Peugeot 408, Citroen C5 X oraz DS 4. W wersji "Grand Sport electric" auto otrzymało 1,6-litrowy, benzynowy silnik spalinowy z turbodoładowaniem, który współpracuje z silnikiem elektrycznym. Moc całego układu napędowego ma dochodzić do 225 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy ma sięgać 360 niutonometrów. Osiągi? Tym Opel niestety jeszcze się nie chwali. Samochód będzie mógł poruszać się w trybie hybrydowym, a także elektrycznym.

Zdjęcie Opel Astra GSe

Na tym oczywiście nie koniec. Astra GSe ma przyciągać także między innymi zmianami stylistycznymi, nowymi felgami o średnicy 18-cali, obniżonym o 10 milimetrów zawieszeniem z adaptacyjnymi amortyzatorami Koni, nowymi ustawieniami ESP, przestrojonym układem kierowniczym oraz fotelami obitymi Alcantarą. Opel, który funkcjonuje od 1862 roku i od 1899 roku zajmuje się produkcją automobili, razem z nową hybrydą szykuje się do całkowitego porzucenia silników spalinowych. Od 2024 roku każdy z modeli Opla ma być dostępny jako hybryda lub elektryk. Marka chce być elektryczna w stu procentach na terenie całej Europy, począwszy już od roku 2028.

Skomentuj na forumUdostępnij