Aktualności
02.11.2023

Subaru Sport Mobility Więź ze społeczeństwem

Subaru przywiozło na tegoroczną wystawę Japan Mobility Show pięć modeli produkowanych seryjnie, w tym cztery nowości na japońskim rynku, oraz dwa zupełnie nowe koncepty. Oba koncepty reprezentują nowe spojrzenie na mobilność przyszłości. Są nimi coupe Sport Mobility oraz... latająca machina Air Mobility.

W reprezentacji seryjnych samochodów Subaru na otwartą do piątego listopada wystawę Japan Mobility Show znalazły się modele Levorg, Solterra, Forester oraz Crosstrek, którym zaaplikowano nowe opcje i linie wyposażenia. W ich sąsiedztwie ustawiono dwa koncepty. Pierwszym z nich było małe, sportowe coupe o nazwie Sport Mobility. Samochód zaprojektowano jako auto w pełni elektryczne, skupiające się na potrzebach kierowcy i przyjemności z prowadzenia. Subaru wspomina coś jeszcze w temacie "kontroli wszystkich czterech kół wedle uznania", ale oszczędza nam jakichkolwiek szczegółów i danych technicznych. Sport Mobility nie jeździ i nie ma wykończonego wnętrza - jest jedynie nieruchomym konceptem nadwozia.

Zdjęcie Subaru Sport Mobility

Nieruchomym konceptem jest również machina pod tytułem Air Mobility, z którą Subaru przymierza się do ataku na niszę osobistych pojazdów latających z pionowym startem i pionowym lądowaniem (tak zwane VTOL - Vertical Take-Off and Landing). Koncept prezentuje się jako niewielka kabina otoczona sześcioma śmigłami z elementami stylistycznymi, które można skojarzyć z samochodami Subaru produkowanymi seryjnie. Pojazd ma być napędzany wyłącznie elektrycznie. Aktualnie oddziały japońskiej marki specjalizujące się w motoryzacji i aeronautyce pracują nad przygotowaniem w pełni działającego pojazdu i zapowiadają jego loty testowe. Kiedy dokładnie Air Mobility wzbije się w powietrze? Tego jeszcze nie wiadomo...

Zdjęcie Subaru Sport Mobility

Aktualnie w kategorii samochodów o napędzie elektrycznym Subaru pozostaje dość nieśmiałe. Marka swój pierwszy, globalny model elektryczny wylansowała prawie dwa lata temu i wprowadziło do regularnej produkcji w ubiegłym roku. Został nim crossover Solterra z napędem czterech kół, który przygotowano wspólnie z Toyotą (bliźniaczym modelem Toyoty jest bZ4X). Do roku 2026 w ofercie Subaru mają pojawić się co najmniej trzy kolejne samochody elektryczne. Czy zobaczymy wśród nich coś podobnego do konceptu Sport Mobility? Na razie na to się nie zapowiada: priorytetem są szeroko rozumiane crossovery i SUV'y, a wynalazki innego typu mogą początkowo ograniczać się tylko do rodzimego, japońskiego rynku. Jak będzie rzeczywiście - pokaże przyszłość.

Skomentuj na forumUdostępnij