Aktualności
16.11.2023

Lamborghini Huracan STO SC 10° Anniversario

Lamborghini Squadra Corse obchodzi w tym roku swoje pierwsze dziesięciolecie. Oddział, który dedykowany jest przede wszystkim samochodom torowym, przypieczętował swoje dziesiąte urodziny specjalnym wydaniem Huracana STO, w którym zaaplikowano nowe rozwiązania zaczerpnięte prosto z torów wyścigowych.

Squadra Corse powstało specjalnie z myślą o przygotowaniu i obsłudze wyścigowych samochodów Lamborghini, przede wszystkich klienckich aut w markowym pucharze Super Trofeo oraz ścigających się na całym świecie w dziesiątkach różnych serii modeli homologowanych w grupie GT3. Z czasem w repertuarze Squadra Corse znalazły się również limitowane modele specjalne, jak Essenza SCV12, oraz unikatowe one-off'y, jak SC18 Alston i SC20. W ostatnich kilkunastu miesiącach podjęto się najbardziej ambitnego przedsięwzięcia ze wszystkich. Jest nim wyścigowy prototyp SC63 typu Le Mans Daytona h, który już w przyszłym roku będzie rywalizował w grupie Hypercar w długodystansowych mistrzostwach świata i północnoamerykańskim pucharze długodystansowym (World Endurance Championship pod skrzydłami FIA i SporsCar Championship pod skrzydłami IMSA).

Zdjęcie Lamborghini Huracan STO SC 10° Anniversario

Oddział Squadra Corse został oficjalnie zawiązany na początku 2013 roku, a jego pierwszym dziełem było wyścigowe Gallardo GT3 FL2. Teraz z okazji dziesięciolecia działalności przygotowano w jednym egzemplarzu specjalne coupe Huracan STO SC 10° Anniversario. Pojazd zbudowano na bazie drogowego Huracana STO, który wszedł na rynek w 2020 roku i którego ostatnie sztuki opuszczą fabrykę w przyszłym roku (w tym samym okresie mamy poznać hybrydowego następcę Huracana). Zwykłe STO za nowości odchudzono do niespełna 1,34 tony, rozbudowano o nowy pakiet aerodynamiczny i wyposażono w umieszczony centralnie, wolnossący silnik V10 o pojemności 5,2 litra, z którego wyciśnięto 640 koni mechanicznych i 565 niutonometrów. Napęd przenoszony jest wyłącznie na tylne koła przez 7-stopniową, dwusprzęgłową przekładnię LDF (Lamborghini Doppia Frizione).

Zdjęcie Lamborghini Huracan STO SC 10° Anniversario

Samochód w wydaniu SC 10° Anniversario otrzymał zupełnie nowe, zielono-czarne malowanie z czerwonymi detalami oraz pasem w kolorze włoskiej flagi, wzorowane na prototypie SC63. W środku i na zewnątrz auto ozdobiono specjalnymi logotypami z okazji 10-lecia Squadra Corse, którego maszyny zdobyły w sumie ponad 50 tytułów mistrzowskich w kategorii GT3 i trzy razy z rzędu wygrały w swojej klasie w 24-godzinnym wyścigu Daytona. Auto wyposażono w pakiet nadwoziowy z włókien węglowych, detale kabiny z włókien węglowych oraz pakiet poprawiający prowadzenie i osiągi na torach wyścigowych. Pakiet ten obejmuje dodatkowe elementy aerodynamiczne, tylne skrzydło z szerszym zakresem regulacji, nowe, regulowane ręcznie amortyzatory w zawieszeniu, ogumienie przygotowane w ramach współpracy z Bridgestone oraz tytanowy wydech firmowany przez Akrapovica.

Skomentuj na forumUdostępnij