Aktualności
12.01.2009

Cadillac Converj Luksusowa elektryfikacja

General Motors chciałoby wprowadzić do świata hybryd i elektrycznych wynalazków odrobinę luksusu: na trwającej właśnie wystawie w Detroit koncern prezentuje sportowego Cadillaca Converj. Model dzieli układ napędowy Voltec z niedawno pokazanym Chevy Voltem.

Voltec to pomysł na hybrydę, której głównym źródłem napędu jest silnik elektryczny. Jednostka spalinowa o czterech cylindrach służy tu jedynie do ładowania 220 litowo-jonowych baterii o pojemności 16 kWh. Bez wlewania paliwa auto jest w stanie przejechać do 65 km, a ładowanie z 240-woltowego gniazdka trwa trzy godziny (w przypadku 120 V aż osiem godzin).

Cadillac Converj

Silnik elektryczny gwarantuje dostępne w każdej chwili 370 Nm momentu obrotowego oraz 120 kW mocy (163 KM), które wprawiają w ruch przednie, 21-calowe koła (z tyłu mamy aż 22 cale). Efektowne coupe jest w stanie rozpędzić się do 160 km/h.

Cadillac Converj

Chevrolet Volt powinien wejść do produkcji w USA w przyszłym roku, ale w obliczu kryzysu nie należy się spodziewać, że 4-osobowe coupe Cadillaca szybko podzieli jego los.

Skomentuj na forumUdostępnij