Aktualności
10.08.2012

Daimler Double Six Waga super ciężka

Daimler to jedna z najstarszych marek samochodowych z Wielkiej Brytanii, której maszyny stały się z biegiem lat ulubieńcami elit, w tym rodziny królewskiej. Najwięksi smakosze Daimlera wychowali się na majestatycznym modelu Double Six. Jeden z jego najcenniejszych egzemplarzy będzie za kilka dni do kupienia.

Firma została założona już w 1893 roku jako Daimler Motor Syndicate, którego zadaniem było rozwijanie patentów Gottlieba Daimlera. Sam Daimler był dyrektorem przedsiębiorstwa do roku 1898, po którym angielska firma nie miała już prawie nic wspólnego z niemieckim Daimlerem. Produkcję zaczynano od modeli na licencji innych firm, stale rozwijając swoje zaplecze. W roku 1927 Daimler sprzedawał aż 23 modele, różniące się karoseriami, podwoziami i silnikami o pojemnościach od 1,9 do 7,1 litrów.

Daimler Double Six

Oferta Daimlera sprowadzała się głównie do modeli 6-cylindrowych, co zmieniło się w połowie lat dwudziestych z nadejściem Doble Six. Jak sama nazwa wskazywała samochód był napędzany silnikiem, który powstał z połączenia dwóch R6. V12 było niezwykle skomplikowane jak na swoje czasy. Każdy rząd cylindrów miał osobny dolot, wydech i układ zapłonowy, a każdy gaźnik wyróżniał się aż siedmioma dyszami oraz rurami doprowadzającymi olej, wodę i mieszankę paliwową. Model Double Six powstał łącznie w tylko 26 egzemplarzach.

Daimler Double Six

Samochód, który już w najbliższy weekend trafi na aukcję w Pebble Beach to jedyny w swoim rodzaju Daimler 40/50 Double Six Sport Saloon z roku 1932 na podwoziu numer 32382. Najbardziej imponujący i zaawansowany technicznie model w historii marki został zbudowany na płycie podłogowej z ponad 4-metrowym rozstawem osi (kilka centymetrów mniej od słynnego Bugatti Royale), z silnikiem V12 o pojemności 6,5 litrów i mocy około 150 KM oraz karoserią od Martin Walter Ltd zaprojektowaną przez H.R. Owena.

Daimler Double Six

Przed drugą wojną światową rozpędzający się do co najmniej 130 km/h samochód miał tylko dwóch właścicieli. U drugiego na wyspie Man przebywał przez kilka dekad. W tym okresie oryginalny silnik wymieniono na 8-cylindrowy motor Buicka, który był znacznie łatwiejszy w serwisowaniu. Na początku lat dziewięćdziesiątych auto wraz z silnikiem znalazło się w USA. Tam też w roku 1994 ukończono odrestaurowywanie maszyny, którą rozpoczęto pięć lat wcześniej w Londynie.

Daimler Double Six

W roku 1999 przywrócony do stanu oryginalnego Double Six pokazał się publicznie po 65-letniej przerwie na konkursie elegancji w Pebble Bach. Limuzyna zdobyła najważniejsze wyróżnienie "Best of Show". Dziś znakomicie zachowana w każdym detalu maszyna Daimlera wyceniana jest na 3-4 miliony dolarów, czyli maksymalnie ponad 13 milionów złotych. UPDATE: Licytacja prowadzona przez Gooding & Company zakończyła się sumą 2,97 milionów dolarów i sprzedażą samochodu (obecnie to ponad 9,7 mln złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij