Aktualności
19.08.2014

Renovo Coupe Ukryte zdolności

Renovo Motors, które działało w ukryciu od 2010 gdzieś w Dolinie Krzemowej, ujawniło w minionym tygodniu swój pierwszy model. Firma z Kalifornii określa swoje dzieło mianem pierwszego, elektrycznego super samochodu z USA. Z tym stwierdzeniem można się sprzeczać, ale pochodzenia auta nie budzi żadnych wątpliwości. Oparto je na podwoziu prosto ze stajni Shelby American.

Coupe o nazwie Coupe powstało na produkowanym współcześnie podwoziu serii CSX9000, czyli kontynuacji słynnego modelu Shelby Daytona, który w 1964 roku zwyciężył w swojej klasie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, zostawiając w tyle Ferrari. Nadwozie auta pozostało niemal nietknięte, ale w Renovo przeprojektowano i wzmocniono płytę podłogową, zawieszenie i wymieniono cały układ napędowy. Nowy zestaw z litowo-jonowymi, oczekującymi na opatentowanie bateriami własnego pomysłu i dwoma silnikami elektrycznymi na tylnej osi pochłania niecałe 40% masy samochodu.

Renovo Coupe

Amerykańska maszyna dysponuje mocą co najmniej 505 koni mechanicznych i momentem obrotowym sięgającym aż 1355 niutonometrów. Wszystko to dostępne jest od razu po uruchomieniu auta. Ważące 1475 kilogramów coupe potrzebuje niecałych 3,4 sekund na rozwinięcie 60 mil na godzinę, a jego prędkość maksymalna przekracza 195 km/h. Baterie mają pozwalać na pokonanie co najmniej 160 kilometrów, a ich ładowanie w zwykłych warunkach miałoby trwać około pięciu godzin. Renovo przewiduje także tryb szybkiego ładowania, który unieruchomi maszynę tylko na około 30 minut.

Renovo Coupe

Limitowana produkcja Renovo Coupe miałaby wystartować już w przyszłym roku. Na chwilę obecną producent nie podaje jeszcze dokładnej ceny auta, ale nieoficjalnie mówi się o 529 tysiącach dolarów (aktualnie to okolice 1,66 miliona złotych). Pierwszymi klientami marki mieliby być mieszkańcy Kalifornii, a w dalszej kolejności pozostałe stany USA oraz inne kraje. Pierwsze egzemplarze miały być zamówiono w minionym tygodniu w Pebble Beach, gdzie auto miało swoją premierę. Prace nad samochodem nadal trwają.

Skomentuj na forumUdostępnij