Aktualności
12.01.2019

Toyota GR Supra Super GT Pozycja obowiązkowa

Do oficjalnej premiery zupełnie nowej Supry piątej generacji pozostało już tylko kilka dni. Mowa oczywiście o wersji przeznaczonej do poruszania się po drogach publicznych, obok której po Toyocie można spodziewać się wyścigowych maszyn kilku różnych klas. Jedną z nich zapowiada koncept pod tytułem GR Supra Super GT.

Toyota GR Supra Super GT to już drugi wyścigowy koncept wywodzący się z nowej Supry. Pierwszym był model GR Supra Racing, który zadebiutował w marcu ubiegłego roku i celował mniej więcej w grupę GT3. Tegoroczna produkcja - póki co bez szczegółowych danych technicznych - to zapowiedź tego, co za kilkanaście miesięcy będzie się działo w japońskim pucharze Super GT. Już w sezonie 2020 Supra pojawi się w nim w miejscu Lexusa LC, dla którego sezon 2019 ma być ostatnim rokiem startów. Maszyna przygotowywana przez fabryczny oddział Toyota Gazoo Racing wystartuje w najwyższej klasie GT500, w której aktualnie rywalizują również maszyny Hondy i Nissana.

Toyota GR Supra Super GT

Supra poprzednich generacji startowała w japońskim All Japan Grand Touring Car Championship - obecnym Super GT - przez dwanaście sezonów, podczas których cztery razy pozwoliła na zdobycie tytułów mistrzowskich. Samochód przygotowywany na grupę GT500 będzie znacząco odbiegał od seryjnej Supry oraz wyścigowych ewolusji innych klas: w grupie tej obowiązuje określona konstrukcja podwozia oraz jednostki napędowej, a przepisy zazębiają się z niemiecką serią DTM. Na sezon Super GT składa się osiem wyścigów. Super GT i DTM wkrótce będzie miało ze sobą jeszcze więcej wspólnego: już w tym sezonie mają zostać zorganizowane dwa pierwsze wyścigi dla samochodów obu klas, a w przyszłym roku maszyny obu kategorii mają spełniać wspólną specyfikację techniczną, Class 1.

Toyota GR Supra Super GT

Toyota GR Supra Super GT zadebiutowała w tym tygodniu na tegorocznym Tokyo Auto Salon w Japonii, na które przywieziono również zabytkowe, wyścigowe Supry oraz drogową Suprę piątej generacji w pełnym maskowaniu. Seryjna Supra piątej generacji zadebiutuje w całej okazałości już w przyszłym tygodniu na wystawie North American International Auto Show w Detroit w USA. Pierwszy egzemplarz drogowej Supry - egzemplarz na podwoziu 20201 - zostanie sprzedany w przyszłym tygodniu na licytacji Barrett-Jackson Auction Company w Scottsdale w USA. Dochód ze sprzedaży auta zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Skomentuj na forumUdostępnij