Aktualności
14.01.2022

Toyota GR GT3 Plany podboju

Wszystko wskazuje na to, że specjaliści z kilku placówek zebranych w Japonii i Europie w ramach działalności oddziału Toyota Gazoo Racing szukają nowych zajęć i wyzwań. Skąd taki wniosek? Składania do niego premiera konceptu zupełnie nowego, wyścigowego samochodu klasy GT3, w której marki Toyota do tej pory jeszcze nie było.

Grupa GT3, która z każdym rokiem zdobywa nowe tereny, nie jest oczywiście Toyocie obca. Od kilku lat ścigają się w niej Lexusy bazujące na modelu RC F, które lata młodości mają już dawno za sobą (maszynę opracowano w sezonie 2016). Samochodów marki Toyota w grupie GT3 nie uświadczymy, a stopień niżej, w grupie GT4 grasuje najnowsza GR Supra, która bazuje na technologiach BMW. W przyszłości może to jednak ulec znaczącej zmianie: na wystawie Tokyo Auto Salon zadebiutował dzisiaj koncept o krótkim oznaczeniu GR GT3, w którym GR to oczywiście skrót od Gazoo Racing, nazwy fabrycznego zespołu japońskiej marki. Samochód jeszcze nie jeździ, ale prace nad nim według deklaracji Toyoty mają trwać już od dawna.

Toyota GR GT3

Co wiadomo o projekcie GR GT3? Tak naprawdę niewiele. Zupełnie nowe nadwozie z długą maską wskazuje na to, że maszyna nie ma nic wspólnego z GR Suprą i może być związana z premierą zupełnie nowego, sportowego samochodu Toyoty w przyszłości. Homologacja GT3 wymaga, aby samochód wyścigowy bazował na modelu seryjnym, a takiego odpowiednika GR GT3 w tej chwili nie ma. Toyota Gazoo Racing z kolei deklaruje, że koncept wpisuje się w plany rozwoju marki, co pozwala oczekiwać, że tego typu samochód już wkróce wyjedzie na tory wyścigowe. Testy jeżdżącego prototypu miałyby rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku. Jaki silnik miałby być wykorzystany do jego napędu? Tego nie wiadomo, ale pozostanie przy widlastej ósemce znanej z Lexusa wygląda na całkiem prawdopodobną opcję.

Toyota GR GT3

Gdzie obecnie można zobaczyć samochody klasy GT3? Przede wszystkim w europejskich, azjatyckich, amerykańskich oraz australijskich pucharach GT World Challenge, w których odgrywają główne role oraz mistrzostwach świata Intercontinental GT Challenge, 24h Series czy GT World Cup. Maszyny tej klasy można oglądać również w regionalnych mistrzostwach różnych szczebli, jak ADAC GT Masters, Nürburgring Endurance Series, British GT Championship, GT America, Super GT, European Le Mans Series, Asian Le Mans Series czy Le Mans Cup. W sezonie 2021 na samochody GT3 przesiadło się niemieckie DTM, w sezonie 2022 samochody GT3 zajmą miejsce samochodów GTE w północnoamerykańskim pucharze SportsCar Championship, a w sezonie 2024 maszyny klasy GT3 mają zająć miejsce GTE w długodystansowych mistrzostwach świata World Endurance Championship.

Skomentuj na forumUdostępnij