Aktualności
03.09.2014

Dodge Viper SRT Oczyszczenie imienia

Nie jest tajemnicą, że Viper nie sprzedaje się tak, jak życzyliby sobie tego jego twórcy. Z powodu słabych wyników i nowych egzemplarzy kurzących się u dealerów produkcję auta zatrzymano na kilka tygodni w kwietniu, a potem w lipcu. Teraz Viper zbiera nowe siły pod postacią nowych opcji, nowych wersji i powraca pod markę Dodge, z którą powodziło mu się najlepiej.

Nowości zaczynają się od oferty lakierów poszerzonej o kolory Stryker Purple i Yorange oraz błękitnej edycji specjalnej Ceramic Blue Edition Package z felgami w czerni Black Vapor Chrome, która zostanie wyprodukowana tylko w 40 egzemplarzach. Przy wyborze wykończenia wnętrza z fotelami Sabelt przybyło kolorów i rodzajów skóry i Alcantary. Informacji i rozrywki dostarcza nowy system Uconnect 8.4AN. Zmodyfikowano też niezależne zawieszenie i układ hamulcowy (przy każdym kole tarcze Brembo o średnicy 355 milimetrów).

Dodge Viper SRT

Pod maską Vipera pracuje niezmiennie wolnossąca, 20-zaworowa, aluminiowa jednostka V10 o pojemności aż 8,4 litrów. Silnik produkuje teraz 654 konie mechaniczne, czyli o pięć koni więcej, niż w debiucie modelu pod marką SRT, który miał miejsce w kwietniu 2012 roku. Moment obrotowy pozostał na swoim miejscu. To monumentalne 813 niutonometrów, które stawiają silnik Vipera w roli światowego lidera swojej kategorii (przykładowo F12berlinetta i Aventador mają po 690 Nm). Napęd na tylną oś przenosi ręczna, 6-stopniowa skrzynia biegów Tremec TR6060, która pozwala na rozpędzenie się do 332 km/h. Zużycie paliwa na autostradzie spadło o 0,6 litra do niecałych 11,8 litrów na sto kilometrów.

Dodge Viper SRT

Na starcie Dodge Viper w modelu rocznikowym 2015 dostępny będzie w czterech wariantach. Nowością będzie Viper GT, stojący między bazowym Viperem, a lepiej uzbrojonym Viperem GTS. W standardzie GT znajdzie się między innymi adaptacyjne zawieszenie z amortyzatorami Bilstein DampTronic Select, dostępne wcześniej tylko w GTS, wydajniejsze hamulce, 18-głośnikowy system audio Harman Kardon i skórzana tapicerka Laguna. We wszystkich przypadkach na liście opcji znajdziemy między innymi karbonowe dodatki nadwozia i wnętrza oraz pakiet poprawiający aerodynamikę auta.

Dodge Viper SRT

Druga nowość to Viper SRT Time Attack 2.0 Special Edition, czyli ciąg dalszy edycji specjalnej, przygotowanej z myślą o jeździe torowej. Samochód z przestrojonym zawieszeniem, układem hamulcowym, usztywnionym podwoziem i standardowym ogumieniem Pirelli P Zero Corsa wyposażono w nowy pakiet aerodynamiczny, wykonany z włókien węglowych. Docisk aerodynamiczny przy prędkości 240 km/h zwiększono w porównaniu do zeszłorocznego Vipera TA ze 126 do 181 kilogramów. Produkcja modelu będzie limitowana do 96 egzemplarzy, po 32 sztuki w kolorach Competition Blue, Yorange oraz Venom Black.

Skomentuj na forumUdostępnij