Aktualności
03.12.2017

Alfa Romeo Sauber F1 Team Wielki powrót

W przyszłym roku po ponad trzydziestu latach przerwy do Formuły 1 powróci Alfa Romeo, która była najważniejszą marką w początkach mistrzostw świata. Włosi połączą siły ze szwajcarskim Sauberem, który nieprzerwanie od ośmiu sezonów korzysta z układów napędowych Ferrari. Nowa historia zaczęła się od konferencji prasowej w Arese w Mediolanie.

Podczas sobotniej uroczystości w fabrycznym muzeum Alfy Romeo pokazano pierwszą propozycję malowania bolidów na przyszły rok (nowe barwy przybrała jedna ze starszych maszyn Saubera sprzed kilku lat). Bolidów, które zostaną oficjalnie wystawione przez drużynę o nazwie Alfa Romeo Sauber F1 Team, zawiązaną w ramach kilkuletniego kontraktu. Włoska marka z koncernu Fiat Chrysler Automobiles ma być sponsorem tytularnym Saubera, a także partnerem technologicznym i komercyjnym, co w dłuższej perspektywie miałoby zaprocentować wśród samochodów drogowych. Kierowcami zespołu będą Marcus Ericsson oraz Charles Leclerc.

Alfa Romeo Sauber F1 Team

Samochody produkcji Alfy Romeo przyczyniły się do dwóch pierwszych tytułów mistrzów świata w Formule 1, po które sięgnęli Nino Farina w 1950 roku i Juan Manuel Fangio w 1951 roku. W roku 1950 kierowcy prowadzący bolidy marki wygrali w sześciu z siedmiu wyścigów, a rok później, kiedy to górę wzięły zakłady Ferrari, triumfowali w czterech z ośmiu grand prix. Jeszcze wcześniej, w okresie międzywojennym marka z zespołem dowodzonym przez Enzo Ferrari'ego rządziła w wyścigach klasy grand prix w latach dwudziestych, a w latach trzydziestych jako jedna z nielicznych zdołała wyrwać kilka zwycięstw z rąk dominujących, niemieckich zespołów Mercedes-Benza i Auto Union.

Alfa Romeo Sauber F1 Team

W latach 1961-1979 firma wcieliła się w rolę dostawcy silników, z których korzystały takie zespoły, jak De Tomaso, Cooper, McLaren, March czy Brabham, który jako jedyny przekuł współpracę z Mediolanem w zwycięstwa (dwa wygrane grand prix). W roku 1979 Alfa Romeo miała już własny zespół, Autodeltę. Najlepszym sezonem formacji był sezon 1983, w którym zespół sklasyfikowano na miejscu szóstym w klasyfikacji generalnej. Bolidy Alfy Romeo nie powtórzyły w tym okresie dawnych sukcesów i nie wygrały ani jednego wyścigu. Na podium znalazły się tylko pięć razy, w tym dwa razy na miejscu drugim (w roku 1983 w Grand Prix Niemiec oraz Grand Prix Południowej Afryki). Zespół wycofał się z Formuły 1 z końcem sezonu 1985, a jeszcze przez trzy lata jego silniki były używane przez ekipę Osella Squadra Corse.

Alfa Romeo Sauber F1 Team

Przyszłoroczna maszyna zespołu Alfa Romeo Sauber F1 Team będzie nosić logo Alfy Romeo oraz barwy charakterystyczne dla marki, a do jej napędu zaprzęgnięty będzie hybrydowy układ Ferrari z turbodoładowanym silnikiem V6 o pojemności półtora litra oraz systemami odzyskiwania energii cieplnej i kinetycznej. Zespół Saubera, obecny w Formule 1 nieprzerwanie od 1993 roku, ma za sobą jeden z najgorszych sezonów. W tym roku jego kierowcy punktowali jedynie w dwóch z dwudziestu wyścigów, co zakończyło się ostatnim miejscem w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Rok wcześniej Sauber był przedostatni. Największe sukcesy zespół święcił razem z BMW i Robertem Kubicą: drugie miejsce w generalce w roku 2007 i trzecie w roku 2008.

Skomentuj na forumUdostępnij