Aktualności
07.09.2019

Cupra Tavascan Niezbędne przygotowania

Cupra, najmłodsza marka w wielkiej rodzinie Volkswagena, deklaruje rychłe dołączenie do producentów samochodów o napędzie elektrycznym. Jej pierwszym modelem tego typu ma być duży SUV o sportowym charakterze, którego pojawienie się zwiastuje nowy koncept o nazwie Tavascan, przygotowany na tegoroczną wystawę we Frankfurcie.

Marka Cupra została wyodrębniona w ramach hiszpańskiego Seata w ubiegłym roku, a jej pierwszym modelem w produkcji seryjnej został SUV o nazwie Ateca. W ubiegłym roku firma pokazała również koncept wyścigowego modelu o napędzie elektrycznym, a teraz zapowiada, że napęd elektryczny pojawi się wkrótce w jej autach drogowych. Zamiary marki ucieleśnia koncept Tavascan, którego nazwę zaczerpnięto od wioski położonej w Pirenejach. Maszynę oparto na platformie MEB, z której korzystają inne marki z grupy Volkswagena (Seat należy do niemieckiego koncernu od 1986 roku).

Cupra Tavascan

Tavascan ma łączyć w sobie cechy pełnowymiarowego SUV'a z sylwetką coupe oraz nowoczesną kabiną, w której umieszczono osobne fotele dla czterech osób oraz dwa cyfrowe wyświetlacze w ramach deski rozdzielczej. Maszynę postawiono na kołach z felgami o średnicy 22 cali z kształtami mającymi poprawiać aerodynamikę i ubrano w karoserię prezentującą nowe pomysły na markę Cupra, która najwyraźniej chce odciąć się od popularnych modeli Seata. Elektryczny układ napędowy konceptu ma opierać się o dwa silniki - po jednym na każdej osi - oraz paczkę baterii, dla których miejsce znalazło się w podłodze.

Cupra Tavascan

Łączna moc konceptu Tavascan ma dochodzić do 306 koni mechanicznych, które mają pozwalać na rozpędzenie się do stu kilometrów na godzinę w czasie niespełna 6,5 sekund. Baterie o pojemności 77 kilowatogodzin mają pozwalać na pokonanie do 450 kilometrów bez zatrzymywania (według norm WLTP). Kiedy coś podobnego trafi na publiczne drogi? Tego jeszcze nie wiadomo. W planach marki na przyszły rok jest przede wszystkim duży SUV o nazwie Formentor oraz dwa modele hybrydowe typu plug-in o dużej mocy. Marka będzie promować się również na torach wyścigowych w pucharze TCR z modelem opartym na Seacie Leonie.

Skomentuj na forumUdostępnij