Aktualności
14.12.2012

Maserati Quattroporte Pełne oblicze

Być może będzie trudno w to uwierzyć, ale Maserati Quattroporte ma już prawie 60 lat. Szóstą generację klasycznej limuzyny poznaliśmy na początku listopada, ale tylko z wyglądu. Teraz Włosi zdradzają podstawowe detale techniczne. A wśród nich nowe jednostki napędowe pobłogosławione przez samo Ferrari.

Poprzednie Quattroporte opierało się o wolnossące V8 o pojemności 4,2 litrów i mocy 400 KM, któremu z czasem urosło się do 4,7 litrów i 450 KM. W najnowszym wydaniu pojazd będzie polegał na jednej z dwóch, podwójnie doładowanych jednostek z bezpośrednim wtryskiem paliwa, połączonej z 8-stopniową, automatyczną skrzynią biegów produkcji renomowanego ZF.

Maserati Quattroporte

Wersję bazową napędzać będzie silnik V6 o pojemności trzech litrów, rozwijający 410 KM i 550 Nm, przewyższający pod tym drugim względem schodzące z rynku Quattroporte Sport GT S. W takim wydaniu limuzyna będzie rozpędzała się do 100 km/h w czasie 4,9 sekund i rozwijała maksymalnie 285 km/h. Widlasta szóstka dostępna będzie z napędem na tył i na wszystkie cztery koła.

Maserati Quattroporte

W roli okrętu flagowego wystąpi Quattroporte z silnikiem V8 o pojemności 3,8 litrów, rozwijającym 530 KM i aż 710 Nm w trybie overboost. To wystarczy na rozwinięcie prędkości maksymalnej 307 km/h, przekroczenie bariery 100 km/h w czasie 4,7 sekund i pokonanie 200 km/h w 14,7 sekund. Silnik ośmiocylindrowy dostępny będzie tylko z napędem na tylne koła. Średnie zapotrzebowanie na paliwo ma wynosić 11,8 litrów na 100 kilometrów.

Maserati Quattroporte

Szósta generacja 4-drzwiowego Maserati mierzy sobie 5,26 metrów długości, czyli o 16,5 centymetrów więcej od poprzednika. Sam rozstaw osi powiększono o 107 milimetrów. Auto waży o około 100 kilogramów mniej, niż model, który zastępuje, a jego bagażnik mierzy sobie 530 litrów pojemności - aż 80 litrów więcej, niż w starej generacji. Z silnikiem V8 samochód waży 1900 kilogramów. Masa rozkłada się idealnie między osie w stosunku 50:50.

Maserati Quattroporte

Quattroporte pojawi się premierowo przed szeroką publicznością już w przyszłym miesiącu na wystawie North American International Auto Show w Detroit, która dla zwiedzających będzie otwarta w dniach od 19 do 27 stycznia. Produkcję samochodu rozpoczęto w połowie listopada w Turynie, a silniki składane są przez Ferrari w Maranello. O cenach auta Maserati jeszcze nie informowało.

Skomentuj na forumUdostępnij