Aktualności
07.07.2020

Audi Q4 Sportback E-Tron Czas decyzji

Po ponad roku przerwy Audi powraca do tematu kompaktowych crossoverów o napędzie elektrycznym, które miałyby wyjechać na publiczne drogi w najbliższej przyszłości. Do konceptu Q4 E-Tron, który pokazano wiosną ubiegłego roku, dołączył dzisiaj koncept Q4 Sportback E-Tron. Obie propozycje niemieckiej marki są na prostej drodze do produkcji seryjnej.

Najnowszy koncept spod znaku czterech pierścieni to technologiczny bliźniak zeszłorocznego Q4 E-Tron, od którego niewiele różni się pod względem stylistycznym. Oczywista różnica to nadwozie typu coupe, ścięte w tylnej części, które zdobią niewiele zmienione w porównaniu do poprzednika zderzaki czy wloty powietrza... lub ich atrapy. Q4 Sportback E-Tron mierzy 460 centymetrów długości, stoi na kołach z 22-calowymi felgami i zbudowane jest na modułowej platformie MEB grupy Volkswagena z 277-centymetrowym rozstawem osi, między którymi znalazło się miejsce na umieszczone w podłodze baterie, ważące aż 510 kilogramów.

Audi Q4 Sportback E-Tron

Na pokładzie Q4 Sportback E-Tron umieszczono dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś. Silnik na przedniej osi generuje maksymalnie 75 kilowatów oraz 150 niutonometrów, a na tylnej 150 kilowatów oraz 310 niutonometrów. Moc systemowa układu napędowego sięga 225 kilowatów - 306 koni mechanicznych. Energia elektryczna przechowywana jest w bateriach o pojemności 82 kilowatogodzin, które przygotowano na ładowanie ze stacji o mocy do 125 kilowatów. W najbardziej optymistycznym przypadku naładowanie baterii od zera do 80% pojemności ma zajmować około pół godziny. Audi deklaruje, że zasięg samochodu na jednym ładowaniu ma dochodzić do 450 kilometrów (według norm pomiarowych WLTP).

Audi Q4 Sportback E-Tron

Najnowszy koncept Audi to część wielkiej ofensywy niemieckiej marki w kategorii samochodów o napędzie elektrycznym. Pierwszy tego typu model, SUV nazwany po prostu E-Tron, wprowadzono na rynek pod koniec 2018 roku, w ubiegłym roku dołączył do niego E-Tron Sportback. Do końca roku 2025 w sprzedaży ma znajdować się w sumie ponad dwadzieścia elektrycznych samochodów Audi od kompaktów po luksusowe limuzyny. Seryjne Q4 Sportback E-Tron mamy zobaczyć już w przyszłym roku jako siódmy, elektryczny model Audi. Q4 E-Tron z bardziej tradycyjnym nadwoziem miałoby być gotowe do produkcji jeszcze przed końcem tego roku, podobnie jak limuzyna E-Tron GT (o ile tych planów nie zmieni aktualna sytuacja na świecie).

Skomentuj na forumUdostępnij