Aktualności
16.05.2023

MG Cyberster Powrót do korzeni

MG, które przed dekadami słynęło z małych, sportowych roadsterów, wraca dumnie do segmentu małych i sportowych roadsterów. Nowy rozdział w historii brytyjskiej marki otwiera model Cyberster, który zapowiadany był konceptem przeszło dwa lata temu. Samochód ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku.

MG, które w przyszłym roku będzie mogło świętować 100-lecie swojej działalności, słynęło z małych, sportowych roadsterów przez większość swojego istnienia. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych marka opuściła struktury BMW i została objęta koncernem MG Rover Group. W takiej formie firma przetrwała tylko kilka lat i została przejęta przez chińskie SAIC Motor, pod którego skrzydłami do roku 2011 w niewielkiej liczbie produkowano sportowy model MG TF. Dziś MG próbuje odbudować swoją pozycję w Wielkiej Brytanii oraz Europie za sprawą takich modeli, jak MG 3, 4, 5, ZS, HS oraz Marvel R o napędzie spalinowym, hybrydowym oraz elektrycznym. Zupełnie nowy Cyberster, który został zaprezentowany kilka dni temu w Londynie w przedprodukcyjnej formie, ma otworzyć przed marką nowe rynki. Z jakimi modelami innych marek będzie konkurował? Tak naprawdę trudno wskazać konkretnych rywali: Cyberster celuje w opustoszałą niszę.

Zdjęcie MG Cyberster

Nowe, sportowe MG to klasyczny roadster z miejscem dla dwojga, miękkim, składanym dachem, detalami stylistycznymi nawiązującymi do brytyjskich korzeni oraz kilkoma niespodziankami, jak ścięty piono tył - tak zwany Kammback - unoszone do góry drzwi oraz ścięta od góry kierownica, która miałaby być jedną z opcji. Cyberster będzie elektryczny, o napędzie spalinowym nie ma w ogóle mowy. Dokładna specyfikacja auta pozostaje na razie tajemnicą, ale już wiadomo, że można spodziewać się dwóch wersji napędowych. Pierwszą będzie Cyberster z napędem tylnej osi, mocą co najmniej 310 koni mechanicznych i masą własną w okolicach 1850 kilogramów. Opcja numer dwa: układ napędowy obu osi o mocy w okolicach 540 koni mechanicznych, z którym auto przytyje do prawie dwóch ton.

Zdjęcie MG Cyberster

MG Cyberster ma pojawić się przed większą publicznością już w połowie lipca na tegorocznym Festiwalu Prędkości w Goodwood. Oficjalna sprzedaż modelu na terenie Wielkiej Brytanii oraz Europy ma ruszyć latem przyszłego roku, aby przypieczętować stulecie działalności marki. MG nie jest jeszcze oficjalnie obecne na polskim rynku, ale wszystko wskazuje na to, że jest tego coraz bliższe: w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się między innymi na terenie Czech oraz Słowacji. Do końca tego roku spodziewana jest sprzedaż ponad 120 tysięcy samochodów na terenie Europy. Ile miałby kosztować elektryczny Cyberster? Różnego rodzaju prognozy mówią o okolicach 55 tysięcy funtów za wersję tylnonapędową (obecnie to równowartość około 285 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij