Aktualności

McLaren MCL-HY - Złożone śluby

Lada dzień na pierwsze testy wyjedzie MCL-HY, wyścigowy McLaren kategorii Hypercar, który przygotowywany jest z myślą o długodystansowych mistrzostwach świata i 24-godzinnym Le Mans. Spadkobierca McLarena F1 GTR, którym wygrano w Le Mans w połowie lat dziewięćdziesiątych, będzie miał bliźniaka, który będzie bohaterem klienckiego programu Project: Endurance.

Zupełnie nowy McLaren MCL-HY powstał według regulacji Le Mans Daytona h, które są częścią kategorii Hypercar w FIA World Endurance Championship i kategorii Grand Touring Prototype w północnoamerykańskim pucharze IMSA SportsCar Championship. Do tej pory ścigacze typu LMDh przygotowały marki Acura, Alpine, BMW, Cadillac, Genesis, Lamborghini oraz Porsche, a na dołączenie do rywalizacji w przyszłym roku oprócz McLarena gotowy będzie również Ford. Fabryczne zespoły McLarena w WEC zostaną utworzone razem z United Autosports. Marka nadal rozważa starty w SCC, które mogłyby stać się rzeczywistością najwcześniej w sezonie 2028. Na razie potwierdzono nazwisko tylko jednego kierowcy. To Mikkel Jensen z Danii, który przez cztery minione sezony jeździł w kategorii Hypercar dla Peugeota w prototypie typu Le Mans Hypercar.

Zdjęcie McLaren MCL-HY

MCL-HY, przygotowywany przez oddziały McLaren Racing i McLaren Automotive, będzie miał w sobie wiele włoskich genów. Samochód powstał na podwoziu Dallary, z którego już wcześniej skorzystało BMW oraz Cadillac (regulacje LMDh nie przewidują budowy własnego podwozia). Do napędu zostanie zaprzęgnięte podwójnie turbodoładowane V6 o pojemności 2,9 litra, którego dostrojeniem zajęli się specjaliści Autotecnica Motori. Do tego dojdzie obowiązkowy zestaw elektryfikacji ze standardowymi elementami, które obowiązują każdego konstruktora LMDh (akumulator, silnik, skrzynia biegów i inne). Maksymalna moc prototypów w grupie Hypercar ograniczona jest do 707 koni mechanicznych, a minimalna masa własna została wyznaczona na 1030 kilogramów. Jedną i drugą wartością sterują przepisy Balance of Performance, które w danym wyścigu mogą dociążyć dany prototyp do 1,1 tony i osłabić do 653 koni mechanicznych.

Zdjęcie McLaren MCL-HY & McLaren MCL-HY GTR

Na samym MLC-HY, który ma dołączyć od mistrzostw świata w przyszłym roku, McLaren nie poprzestanie. Równolegle przygotowywany jest torowy model MCL-HY GTR, którym będą mogli bawić się najbogatsi klienci marki. Samochód ten przejdzie modyfikacje aerodynamiczne, schudnie po pozbyciu się elektrycznej część układu napędowego, wzmocni się do około 730 koni mechanicznych i uzbroi w dodatkowe pomoce elektroniczne. Pierwsze sztuki GTR mają trafić do właścicieli pod koniec przyszłego roku. Samochód będzie bohaterem programu Project: Endurance, który rozpisano już teraz na co najmniej dwa lata. Każdego roku samochody i kierowcy będą mogli odwiedzić sześć torów wyścigowych na całym globie i uczestniczyć w aktywnościach fabrycznego zespołu w mistrzostwach świata, zaczynając od testów MCL-HY w kolorach inspirowanych przodkiem z lat sześćdziesiątych, które rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Zdjęcie McLaren MCL-HY GTR

Kariera MCL-HY również będzie spieniężona i samochód po zakończeniu pierwszego roku startów trafi do kolekcjonera. Maszynę już w grudniu ubiegłego roku wylicytowano na aukcji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za prawie 7,6 miliona dolarów - ponad 27,5 miliona dolarów! Auto ma być gotowe do przekazania pod koniec pierwszego kwartału 2028 roku w stanie gotowym dojazdy z niezbędnym wyposażeniem i częściami zapasowymi. Na tej samej licytacji oferowano również tegoroczne bolidy Formuły 1 oraz IndyCar (ten pierwszy wylicytowano za prawie 11,5 miliona dolarów). W przyszłym roku MCL-HY w grupie Hypercar powinien walczyć z zespołami marek Aston Martin, Cadillac, Ferrari, Ford, Genesis, Peugeot oraz Toyota. Po roku 2026 z rywalizacji wycofa się Alpine, pod znakiem zapytania stoi powrót Porsche, które opuściło WEC z końcem sezonu 2025.

Źródło/zdjęcia: McLaren, fiawec.com McLaren MCL-HY na forumMcLaren MCL-HY GTR na forumMcLaren MCL-HY - prezentacjaMcLaren MCL-HY GTR - prezentacjaHypercary 2026 - artykułSubskrybuj kanał RSS aktualnościSkomentuj na forumUdostępnij