Aktualności
06.03.2015

GTA Spano Inżynieria materiałowa

Spania GTA Tecnomotive prezentuje kolejną ewolucję super coupe Spano, o którym pierwszy raz usłyszeliśmy dokładnie sześć lat temu. Samochód celował wówczas w okolice 780 koni mechanicznych mocy, która dzisiaj coraz bardziej zbliża się do tysiąca. Tegoroczne Spano ma więcej asów w rękawie. To pierwszy samochód, który wykorzystuje na dużą skalę grafen.

Grafen to dwuwymiarowy materiał o grubości jednego atomu, zbudowany z atomów węgla ułożonych na wierzchołkach sześciokątów foremnych (struktura plastra miodu), który odznacza się między innymi gigantyczną wytrzymałością na rozciąganie oraz bardzo wysokim przewodnictwem ciepła i elektryczności. W modelu Spano wykorzystano grafen produkcji hiszpańskiego Graphenano, którym wzmocniono wykonany z włókien węglowych, tytanu i Kevlaru kadłub, elementy karoserii oraz wnętrza, wliczając tapicerkę. Grafen w niedalekiej przyszłości ma pojawić się również na pokładzie polskiego super samochodu Arrinera Hussarya.

GTA Spano

W porównaniu do poprzedniego Spano samochód zmienił wygląd zewnętrzny i wystrój wnętrza, a zmiany technologiczne poszły tak daleko, że producent śmiało mówi o zupełnie nowym samochodzie. Maszyna mierzy 4,68 metrów długości, waży około 1400 kilogramów i dysponuje regulowanym zawieszeniem (stopień tłumienia amortyzatorów, prześwit), ruchomym spoilerem z tyłu, węglowo-ceramicznymi tarczami hamulcowymi od AP Racing i 7-stopniową, sekwencyjną skrzynią biegów Cima z łopatkami przy kierownicy.

GTA Spano

Wzdłużnie w pozycji centralnej osadzona jest podwójnie doładowana jednostka V10 o pojemności prawie ośmiu litrów. Motor w tym roku podkręcono aż do 925 koni mechanicznych i 1220 niutonometrów, które przenoszone są tylko na tylne koła. Coupe rozpędza się do 100 km/h w czasie 2,9 sekund, a jego prędkość maksymalna sięga 370 km/h. Plany produkcyjne pozostają niezmienne od lat. Spania GTA, która świętowała w grudniu 20-lecie istnienia, zapowiada, że budowane na specjalne zamówienia Spano ma powstać w serii liczącej tylko 99 egzemplarzy.

Skomentuj na forumUdostępnij