Aktualności
07.04.2015

Rolls-Royce Project Cullinan W rodzinie wszyscy zdrowi

W lutym Rolls-Royce przyznał się oficjalnie do prac nad pierwszym w swojej historii pojazdem typu Sport Utility Vehicle, dla którego tłem historycznym będą podboje bezdroży produkowanego przeszło sto lat temu Silver Ghosta. Teraz marka daje kolejne świadectwo swoich zamiarów: pokazuje jeden z pierwszych prototypów, będących częścią projektu Cullinan.

Od razu uprzedzamy wszelkie pytania: to nie spóźniony żart primaaprilisowy. Właśnie tak wyglądają początki pierwszego SUV'a w 111-letnich dziejach Rolls Royce'a, który ma zostać zbudowany na aluminiowym podwoziu i pojawić się w produkcji w bliżej nieokreślonej przyszłości. Widoczny poniżej potworek to muł testowy na skróconym podwoziu limuzyny Phantom Series II, którego zad zupełnie niespodziewanie zdobi sporych rozmiarów skrzydło i cztery końcówki wydechu. Nie trudno zauważyć także znacznie zwiększony prześwit.

Rolls-Royce Project Cullinan

Pod jedną z pierwszych maszyn w ramach przedsięwzięcia Project Cullinan kryje się przede wszystkim nowe zawieszenie oraz układ przenoszący napęd na wszystkie cztery koła, które będą intensywnie testowane podczas nadchodzących tygodni na drogach utwardzonych i luźnych. Auto trafi na różnego typu trasy publiczne, kostki brukowe, kocie łby czy pofałdowany beton, a później przejdzie testy na hałas, przyspieszenia i chęć wpadania w wibracje. Po jego rozstawie osi można też wnioskować z jakich rozmiarów samochodem seryjnym będziemy mieli do czynienia za kilka lat.

Rolls-Royce Project Cullinan

A skąd nazwa Cullinan? To nazwa największego i najczystszego ze znanych ludzkości, historycznych diamentów. Obiekt został znaleziony w styczniu 1905 roku w kopalni Premier Mine pod Pretorią w Republice Południowej Afryki i ważył 3106 karatów (ponad 0,6 kilograma). Wyprodukowano z niego aż 105 brylantów, w tym tak znane, jak Wielka Gwiazda Afryki o Druga Gwiazda Afryki, które znajdują się w betle i koronie brytyjskiego królestwa. Kilkanaście miesięcy po znalezieniu Cullinana niejaki Charles Rolls i Henry Royce z myślą o produkcji samochodów zawiązali spółkę Rolls-Royce.

Skomentuj na forumUdostępnij