Aktualności
21.06.2022

BMW M4 GT4 Popularna kategoria

Pod koniec ubiegłego roku na tory wyścigowe wyjechało zupełnie nowe BMW M4 klasy GT3, które od początku aktualnego sezonu oferowane jest zespołom prywatnym. W przyszłym roku do zestawu maszyn firmowanych przez BMW Motorsport dołączy kolejna ewolucja wyścigowego M4. Tym razem będzie to maszyna niższego stopnia, maszyna klasy GT4.

Zupełnie nowe M4 GT4 pokazano w ubiegłym tygodniu w USA przy okazji wyścigu na Virginia International Raceway w ramach serii GT America, w której obecnie wykorzystywane jest między innymi M4 GT4 pierwszej generacji. Nowe GT4 oparto na M4 generacji G82 i w formie zamaskowanego prototypu wysłano niedawno w ramach testów na wyścig na pętli Nürburgring-Nordschleife. Dziś M4 GT4 można podziwiać już w całej okazałości, a zainteresowani ściganiem się właśnie taką maszyną mogą składać już zamówienia. Cena za sztukę to 187 tysięcy euro plus podatki (aktualnie to równowartość około 870 tysięcy złotych).

Zdjęcie BMW M4 GT4

BMW podczas prac nad nowym modelem skupiło się na poprawie osiągów, niezawodności i zmniejszeniu kosztów użytkowania. Wśród największych nowości znalazł się elektroniczny system M Track Cockpit, który pozwoli na szybki dostęp do ustawień i diagnostyki pojazdu, węglowa kierownica firmy Fanatec rodem prosto z M3 GT3, którą można zakupić osobno jako element domowego symulatora oraz pakiet aerodynamiczny. Na pokład trafiła między innymi nowa kontrola trakcji z dziesięcioma stopniami regulacji, wentylowane fotele Recaro oraz regulowane w szerokim zakresie zawieszeni z amortyzatorami KW i sprężynami H&R.

Zdjęcie BMW M4 GT4

Wyścigowe M4 GT4 korzysta z sześciocylindrowego, turbodoładowanego silnika o pojemności prawie trzech litrów. Jednostka może rozwijać do 550 koni mechanicznych oraz 650 niutonometrów, które mogą być zredukowane w ramach Balance Of Performance. Napęd na tylne koła przenoszony jest za pomocą 7-stopniowego automatu ZF oraz mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu firmy Drexler. Jeszcze w tym roku BMW wystawi prototypowe egzemplarze do wyścigów w ramach pucharu N&uul;rburgring Endurance Series oraz w 24-godzinnym wyścigu w Portimao w ramach pucharu 24H Series. Produkcja egzemplarzy klienckich, które ruszą do ogólnoświatowej rywalizacji w sezonie 2023, ma wystartować w październiku.

Skomentuj na forumUdostępnij