Aktualności
17.07.2014

Vauxhall D-Type Staff Car Weteran wojenny

Vauxhall, najstarszy, działający do dzisiaj producent samochodów w Wielkiej Brytanii, dołączy w najbliższych tygodniach do uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej. Marka pojawi się z zabytkowym modelem serii D-Type, który odegrał jedną z najważniejszych ról w transporcie na froncie.

D-Type pojawił się na świecie w 1915 roku jako następca i rozwinięcie modelu A-Type. Samochód ze wzmocnionym podwoziem i wytrzymałym, dolnozaworowym silnikiem o czterech cylindrach, pojemności prawie czterech litrów i mocy około 25 koni mechanicznych nie należał do najszybszych, ale świetnie sprawdzał się w terenie. Na lepszym podłożu mógł rozpędzić się do około stu kilometrów na godzinę.

Vauxhall D-Type Staff Car

Na potrzeby angielskiego wojska, dla którego samochody budował również Rolls-Royce i Sunbeam, Vauxhall zbudował przeszło 1500 sztuk D-Type'a. Samochody z fabryki w Luton brały udział w działaniach na Froncie Zachodnim, w Afryce Wschodniej, Rosji oraz Palestynie. Król Jerzy V na pokładzie Vauxhalla przybył w okolice Vimy we Francji, a w roku 1918 angielskie automobile były pierwszymi, które przekroczyły Ren po zawieszeniu broni. D-Type składano dla cywili jeszcze do 1922 roku, łącznie od 1912 powstało około 2000 sztuk.

Vauxhall D-Type Staff Car

Do dzisiaj z przeszło półtora tysiąca samochodów wojskowych - "Staff Cars" - przetrwały zaledwie dwa. Sztukę z oryginalną tablicą rejestracyjną IC-0721 ocalono w 1946 roku z londyńskiego złomowiska i odrestaurowano. Kilka lata temu samochód wykorzystano w filmie "War Horse" w reżyserii Stevena Spielberga. Na początku sierpnia cenne auto dołączy do uroczystości Brooklands Great War 100, a później weźmie udział w pochodzie Great War Centenary Parade w Londynie.

Skomentuj na forumUdostępnij