Aktualności
05.06.2018

Schaeffler 4ePerformance Transfer technologii

W miniony weekend zespół Audi odniósł podwójne zwycięstwo na ulicach Berlina w domowym wyścigu elektrycznej Formuły E. Do mistrzostw świata w kolejnym sezonie dołączy jeszcze więcej znanych marek, a obecnie uwagę na potencjał technologiczny serii zwraca jeden z partnerów Audi. Oto prototyp 4ePerformance od firmy Schaeffler.

Niemieckie, działające na całym świecie Schaeffler Group znane jest przede wszystkim z produkcji łożysk i urządzeń elektrycznych wszelkiego typu, oczywiście samochodowe wliczając. Marka występuje w Formule E od sezonu 2015/16 i obecnie tworzy zespół Audi Sport Abt Schaeffler, który po ośmiu z dziesięciu rund sezonu 2017/18 zajmuje miejsce drugie w tabeli klasyfikacji generalnej. Konceptem 4ePerformance firma podkreśla swoje zaangażowanie i demonstruje możliwości układu napędowego prosto z Formuły E... pomnożonego kilkukrotnie!

Schaeffler 4ePerformance

Prototyp opracowano na bazie kompaktu Audi, którym zajęło się kilka oddziałów Schaeffler oraz Abt Sportsline. Auto pozbawiono spalinowego układu napędowego i wyposażono w aż cztery silniki elektryczne z bolidu, który użytkowany jest od drugiego sezonu Formuły E, 2015/16. Każdy motor dostarcza maksymalnie 220 kW mocy i 320 Nm momentu obrotowego, a moc całego układu napędowego 4ePerformance dochodzi do 800 kW - około 1200 koni mechanicznych! Na jedno koło przypada jeden silnik z możliwością żonglowania momentem obrotowym pomiędzy poszczególnymi osiami i kołami danej osi, oczywiście (torque vectoring).

Schaeffler 4ePerformance

Silniki elektryczne podpięte są w 4ePerformance pod dwie paczki baterii o łącznej pojemności 64 kilowatogodzin. Samochód na rozpędzać się do prędkości dwustu kilometrów na godzinę w niecałe siedem sekund! Co dalej? Schaeffler nie ukrywa, że widzi technologie rodem z Formuły E w samochodach sportowych najbliższej przyszłości. A tego typu przymiarek może być jeszcze więcej: w kolejnym sezonie do elektrycznych mistrzostw świata dołączy BMW, Mercedes-Benz (pod szyldem HWA) i Nissan, a w sezonie 2019/20 dołączy do nich Porsche.

Skomentuj na forumUdostępnij