Aktualności
14.02.2019

Red Bull RB15 Ukryta tożsamość

Oprócz ekipy marki Mercedes-AMG swój nowy bolid Formuły 1 na pierwsze kilometry po torze Silverstone w ramach dnia filmowego wyprowadził wczoraj również Red Bull. Tradycyjnie już maszynę w świetle dziennym pokazano w tymczasowym, maskującym malowaniu, którego nie zobaczymy we właściwej części sezonu. A ta rozpocznie się już za miesiąc od wyścigu w Australii.

Austriacki zespół w dalszym ciągu będzie startował pod szyldem Aston Martin Red Bull Racing, a współpraca Red Bulla z brytyjską marką wykracza daleko poza Formułę 1: obie firmy od kiklu lat pracują nad przełomowym, drogowym modelem Valkyrie. Ekipę, która startuje w mistrzostwach świata nieprzerwanie od roku 2005 czeka w tym sezonie mała rewolucja. Po dwunastu latach spędzonych z jednostkami napędowymi Renaulta zespół przesiada się na rozwiązanie Hondy, które już w ubiegłym roku zagościło w siostrzanym zespole Toro Rosso. Wcześniej Honda spędziła trzy trudne lata z McLarenem, a ubiegłoroczne wyniki Toro Rosso również pozostawiały wiele do życzenia.

Red Bull RB15

Od 2014 roku w Formule 1 obowiązują hybrydowe układy napędowe z 1,6-litrowymi, spalinowymi silnikami V6 z turbodoładowaniem oraz systemami odzyskiwania energii cieplnej MGU-H i kinetycznej MGU-K, które potrafią przekraczać 1000 koni mechanicznych mocy całkowitej (MGU-K ograniczone jest do 220 KM). W tym roku nic nie zmieniło się w tej kwestii. Największe zmiany wprowadzono w aerodynamice samochodów, ograniczając elementy przedniego skrzydła, powiększając skrzydła z przodu i z tyłu oraz ograniczając aerodynamiczne detale w obrębie przedniej części podwozia. Minimalną masę bolidu podniesiono z 733 do 740 kilogramów (w tym co najmniej 80 kilogramów na kierowcę i balast), a limit paliwa na wyścig zwiększono ze 105 do 110 kilogramów.

Red Bull RB15

Dla zespołu Aston Martin Red Bull Racing w tym roku będą jeździć: 21-letni Max Verstappen z Holandii i 23-letni Pierre Gasly z Francji. Verstappen zadebiutował w Formule 1 w 2015 roku w Toro Rosso, a po czterech pierwszych wyścigach sezonu 2016 przesiadł się na stałe do Red Bulla. W tym czasie wygrał w pięciu wyścigach i 22 razy stawał na podium, a w ubiegłym roku zajął czwarte miejsce w generalce. Gasly zadebiutował jesienią 2017 roku w zespole Toro Rosso. W ubiegłym roku wylądował na miejscu piętnastym w generalce, a najlepszy występ - miejsce czwarte - zaliczył w Bahrajnie. Zespół Red Bulla, który dominował w latach 2010-2013 (cztery tytuły mistrzów świata konstruktorów i cztery kierowców), zajął w minionym sezonie miejsce trzecie w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Skomentuj na forumUdostępnij