Aktualności
20.04.2019

NIO ET Preview Przedmiot opracowania

Chińskie NIO, które znamy od kilku lat między innymi z elektrycznego supercoupe z rekordem przejazdu Nordschleife, zespołu w mistrzostwach świata elektrycznej Formuły E oraz serii drogowych SUV'ów, zapowiada wejście do segmentu sedanów. Zwiastunem nowego modelu marki jest koncept noszący oznaczenie ET Preview.

Gdyby ktoś o NIO jeszcze nie słyszał: firma dedykowana samochodom elektrycznym i nowym technologiom działa oficjalnie od ponad pięciu lat, a od ubiegłego roku produkuje na rynek chiński swoje pierwsze SUV'y. Wcześniej NIO zaznaczyło swoją obecność sportowym, limitowanym supercoupe EP9, którym pokonano słynne Nordschleife w czasie niespełna 6 minut i 46 sekund. W międzyczasie firma pokazała kilka konceptów, bliższych lub dalszych produkcji seryjnej. Model ET Preview, premiera tegorocznego salonu samochodowego w Szanghaju, to maszyna zmierzająca do produkcji.

NIO ET Preview

Pierwszy sedan w karierze NIO napędzany jest silnikami elektrycznymi na przedniej (silniki ze stałymi magnesami) i tylnej osi (silniki indukcyjne) oraz paczką niklowo-kobaltowo-manganowych baterii o dużej gęstości energetycznej z elementami z włókien węglowych. Twórcy auta mówią o mocy co najmniej 220 kilowatów - blisko 300 koni mechanicznych - oraz zasięgu dochodzącym do 510 kilometrów (według norm NEDC). NIO przy okazji ET Preview wspomina również o pionierskich technologiach, ale nie zdradza niestety szczegółów. Firma nie podaje również spodziewanej daty wejścia nowego modelu na rynek.

NIO ET Preview

Przy okazji premiery konceptu ET Preview firma zapowiedziała powiększenie swojej chińskiej sieci ładowania baterii, rozbudowę aplikacji na urządzenia mobilne, kontynuację prac nad systemem szybkiej wymiany baterii oraz prace nad udostępnieniem swojej infrastruktury właścicielom samochodów elektrycznych innych producentów. Pomijając limitowe EP9, NIO wprowadziło do tej pory do produkcji dwa modele: dużego, flagowego SUV'a o oznaczeniu ES8 i mocy w okolicach 650 koni mechanicznych oraz mniejszego SUV'a o oznaczeniu ES6 o mocy do 544 koni mechanicznych. Plany na najbliższą przyszłość: podbój Europy oraz USA.

Skomentuj na forumUdostępnij