Aktualności
20.05.2023

BMW Touring Coupe Symbol wolności

BMW wraca do formatu shooting brake, ale tylko eksperymentalnie. Przy okazji tegorocznego konkursu elegancji Villa d'Este zaprezentowano koncept Touring Coupe, spadkobiercę 328 Touring Coupe z lat trzydziestych, 02 Touring z lat siedemdziesiątych oraz M Coupe, którego produkcję zakończono na początku tego stulecia.

Zbudowany ręcznie koncept pod tytułem Touring Coupe przybrał rzadką formę dwudrzwiowego, sportowego kombi, która określana jest tradycyjnie mianem shooting brake. Samochód zaprojektowano jako one-off bez planów na produkcję seryjną (ale rozważane jest zbudowanie krótkiej serii do 50 egzemplarzy, o ile w najbliższych dniach znajdą się zainteresowani zakupem takiego auta), a punktem wyjścia do jego powstania była najnowsza generacja modelu Z4, który produkowany jest wyłącznie jako roadster. Nową kabinę auta wyścieliła skórzana tapicerka od włoskich zakładów Poltrona Frau w dwóch różnych odcieniach, a uszyty na miarę, skórzany zestaw bagażowy przygotowało Schedoni z Modeny. Specjalnie dla Touring Coupe przygotowano lakier Sparkling Lario z domieszką błękitnych drobin oraz felgi w odcieniu złota o średnicy dwudziestu cali na przedniej osi i dwudziestu jeden cali na osi tylnej.

Zdjęcie BMW Touring Coupe

BMW chwali się, że pod maską Touring Coupe skrywa się benzynowa, 6-cylindrowa jednostka napędowa. I właściwie na tym koniec, szczegóły pozostają tajemnicą producenta. Można śmiało założyć, że turbodoładowany silnik o pojemności trzech litrów został skonfigurowany w najmocniejszej wersji. W przypadku seryjnego Z4 oznacza to nawet 385 koni mechanicznych oraz 500 niutonometrów (Z4 M40i przeznaczone na rynek amerykański, wersja europejska ma tylko 340 KM), które na tylne koła przenosi 8-stopniowy automat produkcji ZF. Seryjne Z4 w takim wydaniu rozpędza się do setki w jakieś cztery sekundy. Prędkość maksymalna ograniczona jest tradycyjnie do 250 kilometrów na godzinę.

Zdjęcie BMW Touring Coupe

BMW Touring Coupe to jedna z premier tegorocznego konkursu elegancji Villa d'Este nad jeziorem Como we Włoszech. W niedzielę koncept będzie prężył swoje muskuły w kategorii Concept Cars & Prototypes, w której wystąpi również Pagani Huayra Codalunga (specjalny, aerodynamiczny model limitowany do pięciu egzemplarzy), Hynudai N Vision 74 (wizja elektrycznego ścigacza inspirowana konceptem Pony Coupe z 1974 roku), K.O Kode61 Birdcage (najnowsze dzieło Ken Okuyamy, inspirowane słynnym Maserati Birdcage z lat sześćdziesiątych), Bugatti W16 Mistral (limitowane do 99 sztuk pożegnanie Bugatti ze spalinowym W16) oraz Hongqi S9 (włosko-chińskie, elektryczne supercoupe, którego linie zaprojektował Walter de Silva).

Skomentuj na forumUdostępnij