Aktualności
06.09.2023

BMW Vision Neue Klasse Całościowo przyszłościowo

W latach sześćdziesiątych minionego stulecia przyszłość wszystkim samochodom z katalogu BMW wyznaczała rodzina modeli zamkniętych pod pojęciem "nowej klasy" - Neue Klasse. Dziś marka wkracza na podobną ścieżkę z zapowiedzią nowej "nowej klasy". BMW na nowo zdefiniować ma koncept pod tytułem Vision Neue Klasse.

Najnowszy koncept BMW ma pokazywać, jak będą wyglądać kolejne, produkowane seryjnie modele marki. Projekt idzie w kierunku, który nie powinien być większym zaskoczeniem: w identycznym stylu zaprojektowano pokazany na początku tego roku, kolorowy koncept BMW i Vision Dee. Vision Neue Klasse, w odróżnieniu od swojego poprzednika, idzie w kierunku pomysłów, które rzeczywiście będzie można zrealizować i wdrożyć do masowej produkcji. Koncept został zaprojektowany jako klasyczna, trzybryłowa limuzyna z ostro zakończonym przodem i tyłem, charakterystycznym zagięciem na słupkach C (Hofmeister kink), 21-calowymi felgami i miejscem dla czterech osób na osobnych fotelach. Największą uwagę zwraca oczywiście nowy projekt podzielonego na dwie połowy "grilla" z podświetleniami na całej szerokości.

Zdjęcie BMW Vision Neue Klasse

Vision Neue Klasse oprócz zmian stylistycznych zapowiada także zmiany technologiczne: elektryczny napęd BMW eDrive szóstej generacji, system BMW iDrive nowej generacji oraz procesy produkcyjne nastawione na redukcję zużycia surowców i emisji dwutlenku węgla. Nowy system iDrive ma być dostępny zarówno dla kierowcy, jak i pasażera, nowy wyświetlacz przezierny ma objąć całą szerokość przedniej szyby, a cała pokładowa elektronika ma być w stałej łączności ze światem i urządzeniami przenośnymi będących w posiadaniu użytkowników (pozwalając na przykład na dostosowanie kabiny do indywidualnych upodobań, monitorowanie ruchu drogowego w czasie rzeczywistym czy dostarczanie informacji w konwencji rzeczywistości rozszerzonej). Wnętrze konceptu wypełniły jasne tkaniny sztruksowe.

Zdjęcie BMW Vision Neue Klasse

Pierwsze, seryjne BMW inspirowane konceptem Vision Neue Klasse ma być gotowe do wejścia na rynek w 2025 roku i wprowadzenie niemieckiej marki w nową dekadę. Nowy model w porównaniu do oferowanych dziś aut elektrycznych ma dysponować o co najmniej 30 procent większym zasięgiem, o 30 procent szybszym ładowaniem baterii oraz o 25 procent większą wydajnością. Zagwarantować mają to m.in. lekkie materiały, wysokowydajne silniki elektryczne oraz nowe ogniwa akumulatorowe o zwiększonej o około 20 procent gęstości energii. Nowe modele produkowane będą między innymi w nowo wybudowanych zakładach w Debreczynie na Węgrzech, w których całkowicie zrezygnowano z paliw kopalnych. Koncept Vision Neue Klasse można oglądać do dziesiątego września na targach IAA Mobility w Monachium.

Skomentuj na forumUdostępnij