Aktualności
14.08.2008

Lotus Concept Ice Vehicle Cel: Biegun Południowy

Lotus znany przede wszystkim ze sportowych coupe i roadsterów przygotował pojazd, który wspomoże ekipę badawczą pod dowodzeniem Andrew Moona i Andrew Regana zamierzającą przemierzyć 3000 mil przez śniegi i lody Antarktydy. Lodowy wehikuł w ostatnich dniach przechodził intensywne testy w Szwecji.

Dzieło brytyjskiej myśli technicznej będzie napędzane biopaliwem (jak i wszystkie inne użyte w wyprawie pojazdy), którego moc będzie spożywana przez silnik śmigłowy. Mierzący 4,5 metra szerokości i długości wehikuł spoczywa na trzech, potężnych płozach, każda z niezależnym zawieszeniem. W środku mieści się jedna osoba, która dzięki radarowi ma stały wgląd w strukturę warstwy lodowej pod płozami.

Lotus Ice Vehicle

CIV (Concept Ice Vehicle) został skonstruowany przez Kierona Bradley'a z Lotusa, który ma na koncie między innymi podwozia do bolidów Formuły 1. Wspomagał go Jason de Carteret, który prowadził dziesiątki ekspedycji i ustanowił rekord świata w wyprawie z wybrzeża Antarktydy na Biegun Południowy (nie wspominając o kilkukrotnym zdobyciu obu biegunów na nartach).

Lotus Ice Vehicle

Pojazd będzie pełnił rolę zwiadowczą, a jego śladami podążać mają dwa potężne samochody terenowe - sześciokołowe Science Support Vehicles bazujące na autach Forda (poniżej). Każdy z nich waży 4,7 tony, ma 6,5 metra długości i napędzany jest turbodoładowanym V8 o pojemności 7,3 litrów. Każde koło posiada niezależne zawieszenie i napęd a skrzynia biegów ma aż 20 przełożeń. Pojazdy te sprawdziły się już w Islandii.

Science Support Vehicles

Ekspedycja TransAntarctic prowadzona przez Moona (zdobył już oba bieguny ziemskie) i Regana (na koncie póki co tylko Biegun Południowy) wystartuje z zachodniego brzegu Antarktydy i będzie się kierować do Bieguna Południowego, od którego odbije ku północnym wybrzeżom. Ekspedycja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na rolę lodowego kontynentu w kształtowaniu klimatu całej planety.

Skomentuj na forumUdostępnij