Aktualności
30.01.2014

Caterham CT04 Zielona moc

W tym roku po raz trzeci w wyścigach Formuły 1 pojawią się bolidy Caterhama. W minionym sezonie zespół zajął w tabeli konstruktorów ostatnie, jedenaste miejsce z zerowym dorobkiem punktowym. W tym tygodniu pokazał swój nowy bolid o oznaczeniu CT04, który zadebiutował podczas testów na torze Jerez.

Nowy bolid, pierwszy zaprojektowany w całości w Leafield Technical Centre, odznacza się jednym z najbardziej nietypowych nosów w tym sezonie oraz przednim zawieszeniem typu pull-rod. Tak, jak w poprzednich latach zespół skorzysta z układu napędowego Renault Sport oraz skrzyni biegów od Red Bull Technology. Nowy silnik to 1,6-litrowa jednostka V6 z turbosprężarką, wspomagana przez systemy odzyskiwania energii kinetycznej i cieplnej. Całość dostarcza maksymalnie około 750 koni mechanicznych.

Caterham CT04

W tym roku zmienią się nie tylko układy napędowe bolidów Formuły 1, ich podwozia i aerodynamika, ale także reguły gry. Zmiana wzbudzająca największe kontrowersje to punktowany podwójnie ostatni wyścig sezonu, którym będzie Grand Prix Abu Dhabi. Cel? Zmotywowanie kierowców i zespołów do intensywnej pracy nad wynikami do samego końca mistrzostw, co nie zawsze było powszechnie przyjętym zwyczajem.

Caterham CT04

W zielonych bolidach Caterhama zasiądą w tym roku nowi kierowcy. Pierwszy z nich to Kamui Kobayashi, który wraca do Formuły 1 po roku przerwy i startach w serii World Endurance Championship w Ferrari 458 Italia od AF Corse. Drugi to Marcus Ericsson, debiutant ze Szwecji, który ostatnie lata spędził w GP2 Series. Najlepszym wynikiem w dotychczasowych startach Caterhama było jedenaste miejsce w Grand Prix Brazylii w roku 2012.

Skomentuj na forumUdostępnij