Aktualności
20.05.2014

Dodge Challerger SRT Hellcat Znamię wojownika

Czasy, w których moc fabrycznego Challengera brała się przede wszystkim z pojemności silnika dobiegły końca. A wszystko za sprawą nowego wcielenia odmiany SRT, która debiutuje dokładnie miesiąc po premierze wydań bazowych. Pod maską auta upchnięto pierwsze V8 Hemi na nowo powołanego duetu Dodge i SRT, którego pracę stymuluje sprężarka.

Amerykanie zaczęli pracę nad autem od 6,2-litrowej jednostki, odpowiadającej po drugiej stronie wielkiej wody pojemności 392 cali sześciennych. Zmodyfikowano blisko 90% podzespołów, składających się na cały silnik, a końcowe dzieło otrzymało nazwę Hellcat. Końcowe szlify jeszcze trwają, ale już teraz twórcy pojazdu mówią o mocy co najmniej 610 koni mechanicznych (wyjściowa jednostka bez sprężarki rozwija około 492 KM i 643 Nm).

Dodge Challerger SRT Hellcat

Nowy silnik będzie współpracował ze wzmocnioną, 6-stopniową, ręczną skrzynią biegów lub 8-stopniowym automatem TorqueFlite. Właściciel auta otrzyma dwa kluczyki: czarny i czerwony. Czarny będzie służył do codziennego użytkowania i ograniczał moc silnika, czerwony zlikwiduje wszelkie zahamowania. Dodatkowo pokładowa elektronika pozwoli na użytkowanie coupe w nowych trybach: parkingowym (znacznie ograniczenie mocy i obrotów silnika, włączone wszystkie funkcje ESC, wyłączony system szybkiego startu), Sport, Track, domyślnym oraz zdefiniowanym przez kierowcę.

Dodge Challerger SRT Hellcat

Za ogromną mocą silnika gonić będzie zmodyfikowane, adaptacyjne zawieszenie, 20-calowe obręcze z ogumieniem Pirelli P Zero Nero, nowy układ hamulcowy z tarczami o średnicy aż 390 milimetrów z przodu oraz nowe elementy sterujące ruchem i wymianą powietrza, którym poświęcono całe godziny prac w tunelu aerodynamicznym (nowe ospoilerowanie z przodu i z tyłu, większe wloty powietrza, wentylowana maska silnika). Wnętrze pojazdu będzie odróżniało Hellcata od pozostałych Challengerów jedynie detalami, chyba, że kupujący auto zdecyduje się na skorzystanie z długiej listy opcji. Cena auta nie jest jeszcze znana.

Skomentuj na forumUdostępnij