Aktualności
03.06.2023

Farady FF 91 2.0 Futurist Alliance

Po blisko sześciu latach od prezentacji pierwszego konceptu, Farady Future wychodzi na prostą prowadzącą do masowej produkcji seryjnej pierwszego modelu marki. Luksusowy elektryk o oznaczeniu FF 91 wchodzi na rynek w wersji 2.0, którą zamawiać można w kilku limitowanych wariantach, w tym przeszło 1000-konnym Futurist Alliance.

Kalifornijskie Farady Future funkcjonuje oficjalnie od blisko dziesięciu lat. Zapowiedź pierwszego, drogowego auta marki o oznaczeniu FF 91 zaprezentowano w styczniu 2017 roku, a w kwietniu tego roku po latach zawirowań, zbierania funduszów i sponsorów, ruszyła oficjalnie jego produkcja seryjna. Maszyna celuje bardzo wysoko: jej twórcy mówią o osiągach i luksusie na poziomie Ferrari, Rolls-Royce'a czy Maybach, połączeniu osiągów i praktyczności limuzyny, SUV'a i super sportowego coupe, a także o technologiach przyszłości, które będą napędzane przez zaawansowane algorytmy komputerowe, określane obecnie mianem sztucznej inteligencji. Już dziś FF 91 można zamawiać w dwóch topowych wersjach jako 2.0 Futurist oraz 2.0 Futurist Alliance. Tą drugą wyróżnia bogatsze wyposażenie oraz wykończenie, obejmujące na przykład unikatowe felgi.

Zdjęcie Farady FF 91

Pięciodrzwiowy FF 91 ma aż 5,25 metra długości przy rozstawie osi aż 3,2 metra. Samochód waży przeszło 2,9 tony. W środku znajduje się między innymi aż jedenaście różnych wyświetlaczy (w tym duży ekran pod sufitem dla pasażerów z tyłu), osobne fotele dla czwórki pasażerów z możliwością odchylenia o 60 stopni oraz bagażnik o pojemności 376 litrów. Różnego rodzaju technologie przyszłości obejmują stałą łączność z internetem za pośrednictwem trzech różnych operatorów oraz połączenia satelitarnego, asystentów pozwalających na skonfigurowanie i zapamiętanie ustawień auta dla kierowcy i pasażerów, systemy jazdy zautomatyzowanej, wektorowanie momentu obrotowego pomiędzy osiami i poszczególnymi kołami, adaptacyjne zawieszenie, szerokie możliwości konfiguracji układu napędowego, zależnie od potrzeby i nawierzchni, na której się znajdujemy oraz system operacyjny pozwalający na podłączenie urządzeń i oprogramowania innych producentów.

Zdjęcie Farady FF 91

Topowe odmiany FF 91 napędzają trzy silniki elektryczne, które podpięte są pod paczkę baterii o pojemności aż 142 kWh. Układ napędowy generuje maksymalnie do 1065 koni mechanicznych oraz 1977 niutonometrów. Osiągi: od zera do 60 mil na godzinę w 2,27 sekundy, prędkość maksymalna ograniczona do 250 km/h i zasięg do 615 kilometrów (według norm pomiarowych EPA). Farady Future zbiera już zamówienia na FF 91 w wersjach 2.0 Futurist oraz 2.0 Futurist Alliance. Produkcja topowej odmiany będzie limitowana do 300 egzemplarzy, które mają trafić na rynek Chin i USA. Cena za sztukę: skromne 309 tysięcy dolarów plus opcje oraz abonament za różnego rodzaju usługi (aktualnie to równowartość prawie 1,3 miliona złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij