Aktualności
01.07.2023

Skoda Roadiaq Współczesny odkrywca

Samochód uczniów Skody numer dziewięć został ukończony. Tym razem na warsztat trafił elektryczny, produkowany seryjnie od ponad dwóch i pół roku model Enyaq. Pojazd został przeobrażony w kampera i mobilne biuro w jednym, które ma być miejscem do pracy i relaksu, a także narzędziem w odkrywaniu świata.

W najnowszym projekcie udział wzięło w sumie dwudziestu dziewięciu studentów Centrum Praktyk Skody w miejscowości Mlada Boleslav, których wspomagali specjaliści w budowie kamperów z firm Cargodesign oraz KPS Automobile. Jedyny w swoim rodzaju koncept, który umożliwił uczniom praktyczne zastosowanie nowo zdobytej wiedzy, powstał pod hasłem "Let's explore" ("Odkrywajmy"). Punktem wyjścia była elektryczna Skoda Enyaq iV, która miała swoją premierę we wrześniu 2020 roku (wersji spalinowej w przypadku tego modelu nie przewidziano w ogóle). Kompaktowy crossover był pierwszym, elektrycznym modelem czeskiej marki, który oparto na platformie MEB z koncernu Volkswagena. Studenckie auto nazwano Roadiaq. Ma to podkreślać jego charakter oraz gotowość do podboju świata, dalekich podróży i rolę tymczasowego miejsca zamieszkania.

Zdjęcie Skoda Roadiaq

Długość, szerokość i rozstaw osi modelu Roadiaq pozostały w porównaniu do samochodu bazowego prawie niezmienione. Wysokość linii dachu auta podniesiono aż o 35 centymetrów, aby w środku wygospodarować jeszcze więcej przestrzeni na pracę i odpoczynek. Dodatkowo nad dachem zainstalowano stylową zabudowę, w której znalazły się schowki na naczynia czy książki, a także miejsce na kuchenkę mikrofalową. Z tyłu ustawiono też szafki, niewielkie łóżko, ekspres do kawy, komputer ze stałym połączeniem z internetem oraz 27-calowym monitorem, a także kolejne schowki pod podłogą, pod sufitem i w ściankach. W zmagazynowaniu dodatkowej energii elektrycznej, która pozwoli na zasilanie całego dodatkowego sprzętu mają pomagać panele słoneczne. Przy projektowaniu nowego wnętrza kładziono duży nacisk na wykorzystanie materiałów naturalnego pochodzenia lub materiałów otrzymanych na drodze recyklingu.

Zdjęcie Skoda Roadiaq

Tylną klapę auta przeprojektowano tak, aby można było oprzeć na niej namiot. Z listy opcjonalnego wyposażenia modelu Enyaq wybrano między innymi 21-calowe felgi Supernova. Auto zachowało elektryczny układ napędowy wszystkich czterech kół prosto z Enyaq 80x Sportline. Silnik elektryczny na przedniej osi generuje do 150 kilowatów oraz 310 niutonometrów, a drugi silnik na przedniej osi dodaje od siebie kolejne 80 kilowatów oraz 162 niutonometry. Silniki podłączono pod litowo-jonowe baterie o pojemności 82 kilowatogodzin, które w przypadku modelu bazowego odpowiadają za zasięg dochodzący do 495 kilometrów (według norm WLTP). Dokładna masa własna, zasięg i osiągi konceptu Roadiaq pozostają tajemnicą.

Skomentuj na forumUdostępnij