Aktualności
27.01.2024

Eπ 007 Kalkulacja emocji

Kolejny tydzień, kolejna nowość rodem z Chin, tym razem prosto z koncernu Dongfeng Motor, który bierze się za segment premium wśród samochodów o napędzie elektrycznym. Ofensywę rozpoczyna limuzyna 007 marki Eπ, która ma rozpędzać się do prędkości stu kilometrów na godzinę w niecałe cztery sekundy.

Państwowe Dongfeng Motor funkcjonuje już od 55 lat i zajmuje się produkcją samochodów ciężarowych i osobowych, które nie wyróżniają się specjalnie z tłumu. Teraz zmienić ma to marka Eπ ("e" ma odnosić się do elektronów i elektryczności, a "π" ma symbolizować nieustanną ciekawość świata i dociekliwość), którą utworzono specjalnie z myślą o elektrycznej przyszłości i produkcji samochodów o szeroko rozumianym charakterze premium. Pierwsze koncepty oglądaliśmy już pięć lat temu, a kolejne pokazały się wiosną ubiegłego roku na salonie samochodowym w Szanghaju. W tym roku na rynek chiński wchodzi pierwszy, seryjny model Eπ. Jest nim pięciodrzwiowa limuzyna o oznaczeniu 007, która niesie kilka niespodzianek, zaczynając od zestawu systemów V2L, V2V i V2G (zasilanie urządzeń elektrycznych, pojazdów i oddawanie energii do sieci elektrycznej).

Zdjęcie Dongfeng Eπ 007

Eπ 007 może pochwalić się opływową karoserią z chowanym spoilerem, panoramicznym dachem, ekranem dotykowym o przekątnej 15,6 cala w zasięgu rąk kierowcy i pasażera, systemem rozpoznawania twarzy, który pozwoli na otwieranie auta oraz... opcjonalnymi, unoszonymi do góry drzwiami w stylu topowych coupe Lamborghini i obrotowym wyświetlaczem o przekątnej 8,8 cala przed kierowcą w stylu McLarena z serii 720S. Samochód mierzy 4,88 metra długości i bazuje na platformie, która pozwala na instalowanie silników elektrycznych z przodu i z tyłu oraz na wybór paczki baterii w kilku różnych rozmiarach. Ofertę otwiera tylnonapędowa, niespełna 220-konna z bateriami o pojemności prawie 60 kilowatogodzin. Na chętnych czeka również wariant z 1,5-litrowym silnikiem spalinowym, który będzie służył do ładowania baterii i który zwiększy zasięg nawet do 1200 kilometrów.

Zdjęcie Dongfeng Eπ 007

W wersji topowej otrzymamy dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś, oraz baterie o pojemności około 70 kilowatogodzin. W takiej specyfikacji Eπ 007 ma dysponować mocą dochodzącą do 544 koni mechanicznych i maksymalnym momentem obrotowym w okolicach 640 niutonometrów. Auto ma rozpędzać się do setki w czasie tylko 3,9 sekundy, a jego zasięg na jednym ładowaniu baterii ma dochodzić do 540 kilometrów (według norm CLTC). Na rodzimym rynku model 007 można już zamawiać, Dongfeng nie wspomina na razie nic na temat ewentualnych planów pojawienia się marki Eπ na terenie Europy. Chiński cennik 007 miałby zaczynać się od skromnych 159 tysięcy yuanów za wariant bardzo podstawowy (obecnie to równowartość około 89 tysięcy złotych).

Skomentuj na forumUdostępnij