Skoda Vision Gran Turismo - Na rzecz innowacji
Po kilkunastu miesiącach od pierwszych zapowiedzi Skoda pokazała swój nowy koncept, który został przygotowany specjalnie z myślą o serii gier Gran Turismo. Czeska marka dołączyła tym samym do grona, w którym w ostatnich latach znalazł się m.in. Aston Martin, Bugatti, Ferrari, Jaguar, Lamborghini, Mercedes-AMG, McLaren oraz Porsche.
Projekt pod tytułem Vision Gran Turismo, do którego dołączyło już kilkadziesiąt marek z całego świata, prowadzony jest od 2013 roku, kiedy to został zainicjowany z okazji 15-lecia serii gier Gran Turismo na konsole PlayStation. Pierwsze koncepty z serii trafiły do gry Gran Turismo 6, później powiększały zawartość Gran Turismo Sport, a najnowsze z nich dostępne są w grze Gran Turismo 7 na konsole PlayStation 4 oraz PlayStation 5. Skoda o swoim Vision Gran Turismo mówiła już jesienią 2022 roku. Właśnie wtedy za pośrednictwem pierwszych rysunków zapowiedziano sportowego spydera, który miał być inspirowany wyścigowym modelem 1100 OHC z lat pięćdziesiątych, skonstruowanym z myślą o starcie w 24-godzinnym Le Mans. Wirtualne auto zadebiutowało w tym tygodniu podczas imprezy, na której można było je zobaczyć w pokazowych wyścigach.
Skoda Vision Gran Turismo przypieczętowuje ponad 120 sukcesów Skody w sportach samochodowych i wprowadza markę w świat wyścigów wirtualnych oraz esportu. Koncept ucieleśnia również nowy język stylistyczny marki, który mamy zobaczyć w jej przyszłym modelach o napędzie elektrycznym - Modern Solid. Wirtualną maszynę z otwartą karoserią, elementami aktywnymi aerodynamicznie i kierowcą usadowionym na środku napędzać mają cztery silniki elektryczne, które generują razem maksymalnie 800 kilowatów oraz 1020 niutonometrów. Energia elektryczna ma być przechowywana w litowo-jonowym akumulatorze o pojemności 87 kWh. Masa własna: tylko 1300 kilogramów. Dla wirtualnego ścigacza zaprojektowano również zawieszenie, wzorowane na bolidach elektrycznej Formuły E, dynamiczne dźwięki oraz cyfrowy kokpit i systemy czujników monitorujących pozycje przeszkód i rywali w najbliższym otoczeniu auta.
Warianty kolorystyczne Skody Vision Gran Turismo nawiązują do rajdówki 130 RS z lat siedemdziesiątych oraz pokazanego w 2022 roku konceptu 7-osobowego, elektrycznego SUV'a o nazwie Vision 7S. Sam spyder 1100 OHC, który był punktem wyjścia dla konceptu do Gran Turismo 7, został przygotowany w 1957 roku. Samochód miał niecałe 3,9 metra długości, niecały metr wysokości i dzięki nadwoziu z włókien szklanych ważył tylko 550 kilogramów. Napędzał go 4-cylindrowy, umieszczony z przodu silnik o pojemności 1,1 litra, z którego udało się wycisnąć imponujące w tamtym czasie 92 konie mechaniczne. Napęd przenoszony był na tylną oś, na której zainstalowano ręczną skrzynię o pięciu biegach. Prędkość maksymalna 1100 OHC miała dochodzić do 200 km/h. Sytuacja polityczna w Europie nie pozwoliła na realizację marzeń o starcie w 24-godzinnym Le Mans i Skoda ograniczała się do występów krajowych. Oprócz dwóch sztuk spydera zbudowano również dwa prototypy coupe z karoseriami z aluminium, które ucierpiały później w wypadkach drogowych.
Źródło/zdjęcia: Skoda Skoda Vision Gran Turismo na forumSubskrybuj kanał RSS aktualnościSkomentuj na forum