Tamiya Wild One Max - Pełna skala

The Little Car Company, słynące ze zminiaturyzowanych klasyków Ferrari, Bugatti, Bentley'a czy Aston Martina o napędzie elektrycznym, postanowiło zrobić coś zupełnie odwrotnego. Na wzór jednego ze słynnych modeli firmy Tamiya przygotowano sprawny i niemal pełnowymiarowy pojazd do zabawy w terenie. Oto Wild One Max.

Japońska Tamiya trudni się produkcją miniaturowych modeli różnego rodzaju pojazdów od drugiej połowy lat czterdziestych minionego stulecia (początkowo modeli drewnianych, od 1959 roku modeli z tworzyw sztucznych i od 1976 modeli ze zdalnym sterowaniem). Terenowy modelik Wild One to jedna z klasycznych pozycji w ofercie firmy, która pojawiła się pierwszy raz w 1985 roku. Obecnie oferowany, zmodernizowany model Wild One ma 425 milimetrów długości, niezależne zawieszenie z amortyzatorami olejowymi i elektryczny napęd tylnej osi z dyferencjałem. Dzięki współpracy z brytyjskim The Little Car Company powstał Wild One Max, terenowa zabawka dla dorosłych, wzorowana wcielenie na klasyku firmy Tamiya, w której znajdzie się miejsce dla niezbyt wyrośniętego kierowcy i niezbyt wyrośniętego pasażera.

Wild One Max bazuje na rurowej ramie z poliwęglanową karoserią, ma około 3,6 metra długości i 1,9 metra szerokości oraz 27 centymetrów prześwitu. Pojazd ma ważyć około 500 kilogramów. W środku ustawiono dwa kubełkowe fotele Cobra, a na pokładzie wylądowało zawieszenie z regulowanymi amortyzatorami Bilstein i sprężynami Eibach, 14-calowe felgi z ogumieniem Bighorn, wyświetlacz o średnicy pięciu cali oraz elektryczny układ napędowy z wymiennymi bateriami o pojemności 14,4 kilowatów. Maksymalna moc dochodzi do 38 koni mechanicznych (stała do 20 KM), co pozwala na rozpędzenie się do maksymalnie stu kilometrów na godzinę. Szacowany zasięg: do 110 kilometrów w przypadku jazdy torowej oraz do 200 kilometrów w przypadku jazdy szosowej, o ile będziemy mogli nabyć wersję dopuszczoną do publicznego ruchu drogowego.

Produkcja Wild One Max rozpocznie się od limitowanej do stu egzemplarzy serii Launch Edition, którą będą wyróżniać przede wszystkim elementy z włókien węglowych, dodatkowe elementy ozdobne oraz... zdalnie sterowany model w skali 1/10 w zestawie. Na terenie Europy i Wielkiej Brytanii pojazd dostępny będzie pakiet drogowy, dopuszczający pojazd do zwykłego ruchu (szyba z wycieraczką, lusterka, błotniki, pełne oświetlenie). W takim przypadku ma kwalifikować się do kategorii czterokołowców B1 (L7e). Cena: od 41 tysięcy euro za sztukę (aktualnie to około 185 tysięcy złotych), bez podatku VAT i kosztów dostawy, w tym 4,1 tysiąca euro zaliczki. Pierwsze sztuki mają być gotowe do oddania w ręce właścicieli na początku przyszłego roku.

05.09.2023, źródło/zdjęcia: The Little Car Company, thelittlecar.co, wildonemax.com

Zobacz wcześniejsze wiadomości