Aktualności
28.06.2013

Mark Webber Długi dystans

Z końcem obecnego sezonu swoją karierę w Formule 1 zakończy Mark Webber. Australijczyk po przeszło 200 wyścigach przesiądzie się do mistrzostw na długim dystansie, w których zasili fabryczny zespół Porsche. Webber poprowadzi zupełnie nowy prototyp klasy LMP1, którego głównym celem jest wygrana w Le Mans.

36-letni Webber w Formule 1 debiutował w 2002 roku w Grand Prix Australii w barwach zespołu Minardi (wcześniej jako kierowca testowy w Benettonie). Później jeździł pod szyldem Jaguara, BMW i Williamsa, a od roku 2007 prowadzi Red Bulle. Swój pierwszy wyścig, GP Niemiec, wygrał w 2009 roku, od którego wygrał w jeszcze ośmiu innych eliminacjach. Najlepszy wynik w całym sezonie uzyskał w latach 2010 i 2011 - trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Mark Webber

Nowy, kilkuletni kontrakt z Porsche zagwarantuje Webberowi starty w 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz serii World Endurance Championship. Dotychczas Porsche zdradziło nazwiska trzech innych kierowców, którzy poprowadzą nową maszynę LMP1: Timo Bernhard (1 miejsce w Le Mans w 2010 roku w Audi), Romain Dumas (1 miejsce w Le Mans w 2010 roku w Audi) oraz Neel Jani (4 miejsce w Le Mans w 2012 roku w prywatnym Rebellion Racing).

Porsche LMP1

Mark Webber startował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans dwukrotnie w zespole AMG-Mercedes, ale występów tych z pewnością nie wspomina dobrze. W roku 1998 w modelu CLK-LM królującej wówczas klasy GT1 wywalczył pole position, ale maszyna odpadła już po kilkunastu okrążeniach wyścigu z powodu awarii silnika. Rok później gotowy był nowy model CLR, który okazał się w Le Mans jeszcze większą klapą.

Mark Webber Mercedes-Benz CLR AMG

Podczas jazd testowych egzemplarz prowadzony przez Webbera wzbił się w powietrze i wylądował do góry nogami na asfalcie. W wyścigu podobny los spotkał inną sztukę, po czym trzeciego CLR wycofano. Mercedesy radziły sobie dużo lepiej w mistrzostwach FIA GT, w których w 1998 roku Webber wygrał w pięciu z dziesięciu wyścigów i wywalczył dla siebie wicemistrzostwo (zespołowo wygrało AMG przed Porsche).

Skomentuj na forumUdostępnij